Preskočiť na obsah

ˇPrincezná- Gunnar Mattsson

  Gunnar Mattsson- PRINCEZNÁ
  Zo začiatku je asi pre každého ťažké vybrať si svoju obľúbenú knihu, aj pre mňa to bolo ťažké vybrať si, ale nakoniec som sa rozhodla pre túto. Táto kniha má v sebe čaro, ktoré podľa mňa dokáže zmeniť vnímanie človeka na svet.
  Tento príbeh je písaný podľa skutočnej udalosti a hlavnou postavou je sám pán spisovateľ. Všetko sa to začína na večierku. Kde sedel dlhšie sám pri stole a obzeral si dievčatá, ale nakoniec podišiel k blondínke, ktorá mala zvláštny až bolestivý výraz na tvári, ale nevedel, že táto žena mu zmení celý jeho život. Netancovali totiž dlho, pretože jej prišlo zle. Hneď sa ospravedlnila a už chcela odísť. Prišlo mu to trošku zvláštne a divné a chcel sa jej čo najskôr zbaviť, ale predsa sa jej ponúkol, že ju odprevadí domov. Po tomto dni na ňu neprestal myslieť, hoci veľmi dobre vedel, že trpí najnebezpečnejším druhom rakoviny a to Hodgkinsonovou chorobou. Každý ho presviedčal, že to nemá zmysel, že princezná nemá žiadnu budúcnosť, ale aj cez toto všetko ju nevedel dostať z hlavy, a tak sa rozhodol, že ju pozve von. Princezná sa veľmi trápila vedela, že už tu nebude dlho, vedela, že nemá už žiadnu budúcnosť bola proste odsúdená na smrť a hrozné myšlienky jej stále behali hlavou. Prijala však pozvanie a tak ako dni a týždne plynuli stále viac a viac ju brával von alebo dokonca ju zobral na pláž a aj do reštaurácie. Po čase zistil, že ju má veľmi rád, ale princezná bola v nemocnici, jej stav sa zhoršoval a stále viac ju svrbelo telo a bolo jej zle. Chodieval k nej na návštevy nosil jej kvety. Dni ubiehali ako voda a princeznú pustili z nemocnice domov, ale jej myšlienky jej hrozné myšlienky jej hlavu neopustili. Jeden deň mala chuť bojovať a žiť a ďalší deň to už chcela ukončiť. Opäť prešli dni a týždne a rozhodol sa, že si princeznú vezme za ženu. Áno, veľa ľudí mu hovorilo, že nech to nerobí, že to nemá zmysel zo začiatku ani princezná veľmi nechcela, lebo vedela, že hocikedy môže odísť a on sa bude oveľa viac trápiť, iné zdravé ženy mu môžu dať oveľa viac ako ona. Ale on však trval na svojom, zamiloval sa do nej, ale ona mu však povedala, že si ho vezme, ale nechce, aby sa do nej zamiloval. Princezná ho veľmi milovala, no však po svadbe sa jej stav nezlepšoval. Princezná veľmi túžila po dieťati, tak veľmi chcela mať bábätko, ale vedela, že ak by mala bábätko doktori by ju poslali na interrupciu. Princezná preto chodila na ihrisko a pozerala na deti ako sa hrajú v pieskovisku, aké sú zlaté a ako by aj ona chcela mať svoje dieťatko. Nakoniec sa, ale rozhodli, že bábätko veľmi chcú mať, že by zaňho položila princezná život.
  Keď princezná konečne čakala bábätko, jej svrbenie a vracanie neprestávalo, dokonca odmietala užívať lieky, aby sa dieťatku nič nestalo. Gunnar sa bál, ale veril, že mu princezná môže porodiť dieťa. Prešli mesiace a princezná vždy hovorila, že to bude chlapček až nakoniec nastal pôrod. Obávala sa toho, ale zvládla, to dokonca hovorila, že by mohla rodiť takto každý deň, aby mohla priniesť na svet nový život. Lekári urobili vyšetrenia v akom stave je princezná a boli šokovaný. Ona a jej syn boli úplne zdravý. Neverili vlastným očiam ako je to možné, boli neuveriteľne šťastní. Keď ju prepustili z nemocnice, prvé dni boli pre oboch náročné, ale zvládli to.
  Gunnar vždy sníval o tom, ako vezme svoju ženu a dieťa na ostrov, a tak sa aj stalo. Princezná a ich syn sa vybrali na pár dní na ostrov, boli neskutočne šťastní, pretože mali všetko po čom vždy túžili.
  V druhej časti Princ spisovateľ opisuje svojho syna a život s ním do jeho jedenástich mesiacov.
  Keď som dočítala poslednú stranu tejto knihy, bola som veľmi prekvapená. Vedela som, že táto kniha je dosť stará, ale nie všetko staré je hneď zlé. A preto túto knihu odporúčam všetkým, ktorí ju ešte neprečítali, pretože táto kniha vám zmení pohľad nie len na staré knihy, ale aj na život.