Preskočiť na obsah

12 rád do života – Jordan Peterson

  Rada by som vám predstavila jednu z najlepších kníh, akú som kedy čítala a volá sa 12 Rád do Života od autora Jordana Petersona. Ja som si túto knihu prečítala a chcela by som sa s vami podeliť o môj vlastný názor na ňu.
  V knihe sa nachádza 12 praktických rád, ktoré nám pomôžu pri ceste životom. Tieto rady sa týkajú rôznych oblastí života, ako je napríklad zdravie, vzťahy, práca a hlavne duchovný rozvoj. Vyzdvihla by som rady ako:
  „Nehľadajte ľahké odpovede.“
  „Priateľte sa s ľuďmi, ktorí chcú to najlepšie pre vás.“
  „Povedz pravdu, teda aspoň neklam.“
  Mne sa osobne kniha 12 Rád do Života veľmi páčila. Autorov štýl písania bol veľmi pútavý a ľahký na pochopenie. Jeho rady sú ľahko aplikované v živote a sú praktické. Táto kniha je preplnená myšlienkami, nad ktorými je potrebné sa niekedypozastaviť a popremýšľať nad nimi. Počula som, že väčšina ľudí nesúhlasí s autorovými myšlienkami prezentovanými v knihe a radšej si vypočujú niektorý z jeho psychologických podcastov. Ja osobne mám radšej čítanie ako počúvanie, z toho dôvodu som si vybrala knihu. Kniha mi pomohla uvedomiť si, že život je plný šťastia, radosti ale niekedy aj utrpenia a chaosu. Ale s vytrvalosťou, odvahou a pozitívnou náladou môžeme prekonať prekážky a ľahko dosiahnuť svoje životné ciele.Niektoré z rád, ktoré sú uvedené v knihe, som už sama od seba predtým aplikovala v živote, ale mnohé rady sú pre mňa nové. Napríklad taká rada: „Postavte sa rovno s chrbtom vzpriameným,“ má v sebe viac, než sa zdá. Rada: „Nebuďte tyranom a nestýkajte sa s tyranmi,“ mi pomohla uvedomiť si, aký dôležitý je v živote rešpekt a úcta k druhým ľuďom. V knihe sa nachádzajú aj rady, s ktorými celkom nesúhlasím, teda si nemyslím, že sú vždy vhodné. „Porovnávajte sa len so svojim včerajším ja.“ Podľa mňa jedôležité porovnávať sa aj s inými ľuďmi, aby sme sa zlepšovali a motivovali.
  Knihu 12 Rád do života by som odporúčala tým, ktorí hľadajú praktické rady a motiváciu na ceste životom. Inšpirujte sa ňou a na každú radu si utvorte svoj vlastný názor.