„1984“ je dystopický román, ktorý napísal George Orwell a vyšiel v roku 1949. Dalo by sa povedať, že ide o jedno z najznámejších diel svetovej literatúry, ktoré ponúka kritiku totalitných režimov a manipulácie s mocou. Dej knihy sa odohráva v Londýne v totalitnom štáte Oceánia, kde vládne strana vedená Neviditeľným Veľkým Bratom.
Hlavným protagonistom je Winston Smith, úradník ministerstva pravdy, ktorý sa začína pochybovať o pravdivosti informácií, ktoré štát šíri a o metódach kontroly občanov. Jeho vnútorný konflikt, odpor voči režimu a túžba po slobode ho privádza do kontaktu s ilegálnou odbojovou organizáciou a ženou menom Julia. Ich vzťah je známkou odporu voči systému, ktorý chce eliminovať akýkoľvek prejav osobnej slobody a citov.
Orwell vo svojom diele zdôrazňuje manipuláciu verejného mienku, strach a kontrolu ako nástroje udržania moci. Veľký Brat, symbol režimu, sleduje občanov prostredníctvom televíznych obrazoviek a kontroluje aj ich myslenie. Dochádza k zmazaniu minulosti a vytváraniu falošných historických udalostí, čo je prezentované prostredníctvom režimných propagandistických prostriedkov.
Názov knihy „1984“ predstavuje vtedajší časový úsek, kedy Orwell písal túto knihu, a ponúka pohľad na dystopickú budúcnosť, ktorá môže vzniknúť v dôsledku excesívnej moci a kontroly. Aj keď sa kniha zaoberá spoločenskými problémami a politickou manipuláciou, jej hlavným posolstvom je varovanie pred stratou ľudskej slobody a dôležitosťou boja za ňu.
Dôležitým aspektom knihy je aj jej aktuálnosť v súčasnom svete, kde technológie umožňujú ešte sofistikovanejšiu kontrolu a sledovanie občanov. Manipulácia médií, strach zo štátnej autority a potláčanie slobody prejavu sú problémy, s ktorými sa stretávame aj v modernej dobe.
V závere je „1984“ varovným príbehom, ktorý nás nabáda, aby sme si vážili slobodu a boli ostražití voči akémukoľvek prejavu moci, ktorý by mohol ohroziť naše individuálne práva a slobody. Je to kniha, ktorá nám pripomína, že sloboda nie je samozrejmá a že je nevyhnutné bojovať za ňu, aby sme si ju zachovali pre budúce generácie.