Preskočiť na obsah

1984

    1984″ je román, ktorý sa odohráva v totalitnej spoločnosti, ktorá je pod kontrolou vládnej strany vedeného diktátorom Big Brotherom. Hlavnou postavou knihy je Winston Smith, muž ktorý pracuje v Ministerstve pravdy, ktoré je zodpovedné za manipuláciu s historickými záznamami tak, aby vyhovovali politickým záujmom strany.

    Winston je nespokojný so svojím životom v kontrolovanej a utláčanej spoločnosti. Cíti sa odstrihnutý od reality a túži po slobode a pravde. Jeho život sa zmení, keď sa zamiluje do kolegyne Julie a začnú spoločne bojovať proti režimu tým, že prehĺbia svoje poznatky o skutočnosti a vyjadrujú svoje názory.

    Ich vzájomná láska a túžba po slobode však rýchlo privádza Winston a Julie do kontaktu s nebezpečnými vecami. Sú sledovaní tajnou políciou a ich konanie je čoraz nebezpečnejšie.

    Román „1984“ je zároveň kritikou totalitnej moci, manipulácie s informáciami a bezmocnosti človeka voči moci štátu. Orwellov príbeh je nekompromisným pohľadom na potlačenie slobody a individuality v mene vyšších politických záujmov.