1984 je dystopický román odohrávajúci sa vo fiktívnom totalitnom štáte Oceánia, kde vládne jedna strana na čele s Veľkým Bratom. Knihu napísal spisovateľ George Orwell v 40. rokoch 20. storočia, inšpirovaný nástupom totalitných štátov naprieč Európou.
Hlavnou postavou je Winston Smith, úradník na Ministerstve pravdy, ktorého úlohou je upravovať a falšovať historické záznamy tak, aby vyhovovali aktuálnej politike Strany. Hoci navonok pôsobí lojálne, vnútorne Winston nenávidí režim a túži po slobode a pravde.
V románe 1984 sa prvýkrát stretávame s pojmami ako “doublethink”, “myšlienkový zločin”, či “Newspeak”. Winston začne písať denník ako jeho formu odporu proti totalitnému systému, ktorý ovládol krajinu (a celý svet). Spoznáva Juliu, mladú ženu s podobnými názormi, a začnú tajný milostný vzťah.
Neskôr sa dostávajú do kontaktu s O’Brienom, členom Strany, ktorý sa tvári ako tajný odporca. Od neho sa dostanú ku fiktívnej knihe s názvom Teória a prax oligarchického kolektivizmu, ktorý údajne napísal hlavný odporca režimu Emmanuel Goldstein. O’Brien ale v skutočnosti však pracuje pre myšlienkovú políciu.
Winstona a Juliu zatknú a podrobia krutému mučeniu. Jeho cieľom nie je získať priznania, ale úplne zlomiť ich vôľu a odpor voči režimu. V obávanej miestnosti 101 je Winston psychicky zničený, keď sa vzdá nielen Julie, ale aj všetkého, v čo veril.
Na záver románu je Winston úplne duševne zlomený a bezvýhradne oddaný Veľkému Bratovi. Orwell týmto zdôrazňuje, ako totalitná moc ničí nielen slobodu a odpor, ale aj samotnú pravdu a jedinečnosť jednotlivca.
