Preskočiť na obsah

20 000 míľ pod morom

    20 000 míľ pod morom od Julesa Verna je o dobrodružnej ceste profesora Pierra Aronnaxa, jeho verného sluhu Conseila a kanadského rybára Neda Landa na ponorke Nautilus, ktorá je vedená záhadným kapitánom Nemom.

    Príbeh sa začína, keď sú profesor Aronnax, Conseil a Ned Land najatí na misiu na záchranu lodí, ktoré boli napadnuté tajomnou morskou bytosťou. Po zásahu sa ocitnú na palube Nautilu, kde sa spoznajú s jeho tajomným kapitánom Nemom. Spolu s posádkou Nautilu podnikajú Aronnax, Conseil a Ned Land prieskum mora, objavujú nové druhy morských tvorov a nové krajiny.

    Počas ich dobrodružstiev sa postupne odhaľujú nielen tajomstvá oceánu, ale aj tajomstvá kapitána Nema. Ukazuje sa, že Nemo je muž s nepriateľstvom voči ľudstvu, ktorý sa rozhodol žiť osamelý život v mori ako únik pred civilizáciou.

    Aj napriek ich fascinácii podmorským svetom sa Aronnax, Conseil a Ned Land rozhodnú, že sa chcú vrátiť na pevninu. Ich pokusy o útek však čelia mnohým prekážkam, najmä keď pochopia skutočné úmysly kapitána Nema. Príbeh sa skončí dramatickými udalosťami a konfrontáciou, ktorá prináša osudové rozhodnutia pre všetkých zúčastnených.
    Táto kniha je jedna z mojich najobľúbenejších verneoviek a vždy si ju rád prečítam.