Preskočiť na obsah

20 výnimočných dievčat

    Všetky tieto dievčatá mali veľmi zaujímavé a pútavé príbehy, no najviac ma zaujala známa módna návrhárka Coco Chanel. Narodila sa v roku 1883 vo francúzskom meste Saumer v znamení leva. Keď jej matka zomrela, otec ju dal do krabice a ako balík ju nechal pred detským domovom v Aubazine. Boli tam mníšky , ktoré sa o deti starali a nosili čierno biele habity, ktoré Coco nasala ako špongia a bola strohá a upätá. A bielu s čiernou si obľúbila. Na toto obdobie nerada spomínala, ale naučila sa tam šiť a v osemnástich rokoch začala pracovať v krajčírskej dielni. Tajne snívala o speve na javiskách a potlesku divákov a o hviezdnej sláve. Na to však nemala dobrý hlas. Raz v jednej kaviarni stretla muža menom Étien de Balsan, ktorý bol bohatý chovateľ koní, ktorý ju pozval na jej zámok. Tam sa naučila jazdiť na koni, ušila si prvé nohavice, čo bolo v tomto období pre ženu veľmi extravagantné a neobyčajné a stala sa prvou ženou, ktorá nohavice nosila. Jazdenie na koni ju aj inšpirovalo k výberu pohodlnej úpletovej látky z ktorej začala šiť odevy. Na zámok chodilo veľmi bohatých ľudí, ktorý sa obliekali na rozdiel od nej veľmi draho a honosne. Ona sa obliekala jednoducho a pohodlne a klobúky si ozdobovala stužkou alebo malým saténovým kvietkom. Bohatým ženám sa jej štýl začal páčiť a mala veľa objednávok. Tam spoznala aj Boya Capela, ktorý jej jedného dňa oznámil, že má veľký talent a za jeho finančnej pomoci v roku 1912 si otvorila prvý butik.
    Coco odjakživa neznášala všetko čo ju obmedzovalo v pohybe – korzety a kostice. Obliekala sa ako chlapec. Svoje modely si vôbec vopred nekreslila. Na figuríne vytvorila model pomocou špendlíkov a nožníc a tvorila podľa nálady. Keď sa jej model, ktorý vytvorila nepáčil zhodila ho a začala znova. Tvorila rada podľa toho čo videla okolo seba. Napríklad pohodlné svetre, ktoré videla námorníkom. A zákazníčky sa začali do obchodu len tak hrnúť.
    Cez prvú svetovú vojnu, keď mnohé odevné spoločnosti museli zatvoriť, začala robiť módu pre ženy, ktoré sa počas vojny začali meniť a tiež ich pohľad a úžitok na módu. Z látky, ktorá sa volá džersej ušila sako mužského strihu, ktoré sa stalo úplným hitom sezóny. Čoskoro mala na starosti šesť dielní a šesťdesiat krajčírok. Tiež vytvorila krátke čierne šaty ozdobené jednoduchým bielym golierikom. Boli veľmi ženské a vhodné na každú príležitosť a keď žena pridala perlový náhrdelník boli perfektné večerné šaty. No a každá žena potrebuje aj parfum, ktorý bude dostatočne elegantný. A tak keď jej slávny tvorca vôní Ernest Beaux priniesol vzorky vôní, všetky ovoňala a zvolala : ,, Chcem piatu´´ a tak vznikol asi najznámejší parfum Chanel N5. Aj známa herečka Marilyn Monroe ho zbožňovala a hovorievala, že pár kvapiek parfumu nosí na miesto pyžama. Coco stále prichádzala s novými nápadmi a po jednoduchých šatách prišiel tvídový oblek, kabelka s pozláteným retiazkovým popruhom, dvojfarebné výstrihy a bižutéria. Jej tajomstvo úspechu bolo v jednoduchosti a opäť v jednoduchosti. Svoj život venovala móde a vytvorila impérium ktoré existuje dodnes. Po celý život nemala ustlané na ružiach a musela bojovať , ale nič jej nezabránilo, aby zostala po celý svoj život silná ako lev.