Preskočiť na obsah

3 gaštanové kone

    Peter a Magdaléna boli kamaráti už ako deti, keď spolu vyrastali v Turci. Už vtedy si sľúbil, že Magdalénu požiada o ruku.
    Neskôr sa však Magdaléna aj s rodinou odsťahovali preč a Petrovi umreli rodičia. Ako dospelý sa rozhodol ísť za Magdalénou na pytačky. Dozvedel sa však, že ju o ruku chce tiež požiadať aj najbohatší muž v dedine, krutý Jano Zápotočný. Keď Peter dorazil do dediny za Magdalénou, zachránil ju pred koňom, ktorý ju kopol. Zaniesol ju do domu, kde ju Zápotočný. Magdaléna ale ľúbila Petra a nemohla sa za neho vydať pretože jej matka by to nedovolila, keďže nebol bohatý. Preto mu dala úlohu, aby prišiel na troch gaštanových koňoch a postavil dom, keďže bol doteraz iba tulák, ktorý skupoval drevo. Magdaléna ho mala čakať a nevydávať sa. To všetko ale vypočul Zápotočný, ktorý ako Peter odišiel, Magdalénu znásilnil a donútil ju vydať sa za neho. Peter sa po 2 rokoch vrátil na troch gaštanových koňoch a zistil, čo sa stalo. Magdalénu a Jána našiel orať na poli, kde ju znova zachránil pred koňom, ktorého Zápotočný týral. Magdaléna potom ochorela, ale časom vyzdravela. Zápotočný ju nútil pozerať sa na to, ako týral koňa. Kôň ho kopol zápotočný umrel.
    Peter sa vrátil k Magdaléne a aj napriek jej matke sa tajne zosobášili a odišli na troch gaštanových koňoch do Turca. Ich láska nakoniec zvíťazila nad všetkými prekážkami a mohli byť šťastní.