Preskočiť na obsah

A Hobbit – John Ronald Reuel Tolkien

    V hobbitej diere žije Bilbo Baggins, hobbit, ktorý si nesmierne užíva svoj komfortný, neambiciózny život. Skoro nikdy necestuje ďalej, než je jeho komora. Onedlho ho vyruší z pokojnej dennej rutiny známy čarodej, Gandalf, a spoločnosť pozostávajúca z trinástich trpaslíkov, aby ho zobrali so sebou na cestu tam a späť. So sebou priniesli aj plán, ako prepadnúť dávno stratený poklad trpaslíkov, ktorý stráži nebezpečný drak Šmak Strašlivý, po anglicky Smaug the Magnificent.
    Knihu som dostal na Vianoce. Osobne, ani som ju nedočítal, lebo nie je napísaná na môj vkus, alebo vôbec nie je určená na moju vekovú kategóriu. Zdala sa mi veľmi plochá a povrchná, čítal som jednu recenziu od jedného čitateľa a on to pekne vystihol: ,,neponárala sa hlbšie do sveta“, takže som sa nedokázal do nej pohltiť. Chýbala mi tam tá iskra, nejaký akčný a tvrdší súboj, alebo nebezpečné situácie. V jednom okamih som aj čakal takúto scénu, ale nakoniec sa to ukázalo ako vtipná situácia, ktorú malo pobaviť deti.
    Týmto ja nekritizujem túto knihu, len konštatujem, že nie je pre mňa, ale pre 10-13 ročných. Práveže forma a spôsob, akým sa kniha písala, je excelentný, široké spektrum slovnej zásoby, ako autor vedel rozpísať šľachetný typ komunikácie, vrúcne odporúčam matkám, aby to aspoň prečítali svojim deťom na dobrú noc. Čítal som to síce v originálnej podobe, čiže angličtine, ale verne dúfam, že aj preklad knihy je taký, ako originál.
    Moja ideálna kniha musí mať akciu, vášeň, aj romantiku, tú iskru alebo zápal, ktorý ma pohltí do čítania knihy, že si ani neuvedomím, koľko je hodín. V podstate je jedno, aký žáner čítam, kľúčové je to, aby ma kniha doslova ,,zožrala“.