Autorkou knihy A neostal ani jeden je kráľovná detektívnych románov Agatha Christie. Knižka je právom považovaná za jej najslávnejšiu detektívku a patrí medzi najlepšie diela krimi, aké boli kedy napísané.
V anglickom origináli vyšla pod názvom Ten Little Niggers v roku 1939.
Dielo je geniálne v tom, že spisovateľka dokázala napísať detektívku podľa detskej riekanky s využitím symbolizmu. Hlavnými motívmi sú spravodlivosť, vina a trest. Obsahuje veľa tajomstiev, ktoré sa pomaly vynárajú a čitateľ ich objavuje spolu so spomienkami postáv na ich konanie v minulosti.
Text je epický, prozaický – s výnimkou riekanky. Je rozdelený do šestnástich kapitol a ukončený epilógom. V rozprávaní sú použité najmä oznamovacie vety a priama reč, ktorú strieda opis. Jazykový štýl je umelecký.
Dej je chronologický s využitím retrospektívy a tzv. on rozprávania. Príbeh je veľmi napínavý, pútavý a opisy postáv a prostredia tak verné, akoby čitateľ bol súčasťou partie desiatich ľudí, ktorí sú pozvaní na neobývaný skalnatý ostrov neďaleko Devonu. Na ostrove stojí jediné sídlo s množstvom izieb. Záhadný hostiteľ, ktorý si vraví N. Z. Amis („Neznámy“), pozval počas letných dní desať ľudí. Tí sa navzájom nepoznajú, s výnimkou manželského páru Rogersových, ktorí boli najatí kvôli obsluhe. Pán Amis sa neukazuje a všetci sa začínajú cítiť veľmi neisto. Už počas prvej večere si vypočujú z gramofónovej platne nahrávku, na ktorej sú všetci obvinení z vraždy, ktorú dávnejšie spáchali alebo jej dopomohli. Kniha bola napísaná v čase, keď neexistovali mobilné telefóny, a telefonické spojenie nebolo všade, a tak desiati sa ocitli úplne odrezaní od okolia. Najhoršie, že postupne zomierajú jeden po druhom, ako je to napísané v riekanke, ktorá visí na stene v každej hosťovskej izbe. Rad za radom, doslova podľa básne. Hostia sa cítia ako v pasci, začínajú obviňovať jeden druhého, prehľadávajú každý kút domu, ostrova. Nadobúdajú presvedčenie, že pán Amis je niekde schovaný a smeje sa z nich.
Je tým tajomným vrahom lekár Edward Armstrong, sudca Lawrenc Wargrave, učiteľka Vera Claythornová, kapitán Philip Lombard, veľmi zásadová staršia dáma Emily Brentová, generál John Macarhur, mladý automobilový nadšenec Tony Marston, detektív William Blore či slúžka Ethel Rogersová alebo jej manžel Thomas Rogers? Alebo niekto iný?
Kniha, ktorú som čítal, vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, a. s., Bratislava, v roku 2021; ISBN 978-80-220-2283-5.
Detektívka je dokonalá – štýlom písania, zápletkou, využitím symboliky i svojím záverom. Agatha Christie knihou pripravila pre čitateľa obrovské napätie. Nálada je plná strachu, nedôvery, viny, seba ospravedlňovania, zúfalstva. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom krimi príbehov i čitateľom, ktorí detektívkam neholdujú, pretože si myslím, že poopravia svoj názor na ne. Knihu si určite ešte raz prečítam v anglickom origináli.