Preskočiť na obsah

Agata Christie – Opona

    Prečo ľudia čítajú detektívne príbehy? Asi preto, že majú radi záhady a riešenia. Celú knihu len riešia a domýšľajú si, kto bude vrah. Ale nepreháňa to Agata Christie? V príbehu na zámku Styles, kde sa stretáva Hercules Poirot a kapitán Hastings je tých vrážd až priveľa a riešenie stále nie je jasné. Kto je teda vrah? A koľko ľudí ešte musí zomrieť, aby sme sa dozvedeli meno nebezpečného zločinca?
    Styles sa stal penziónom manželov Luttrellových, kde sú ubytovaní rôzny hostia. Je medzi nimi Hastingsova dcéra Judita, oddaná asistentka doktora Franklina, experta na tropické choroby. Jeho chorľavá manželka pani Franklinová, jej opatrovateľka sestra Cravenová, miestny donchuán Allerton, nadšený amatér ornitológ Norton, záhadná slečna Colleová a Sir Boyd Carrington. Aj keď na pohľad je to mierumilovná spoločnosť, Poirot tvrdí, že je medzi nimi sériový vrah, ktorý čoskoro zaútočí. Veď samozrejme je tam vrah, veď inak by tam Poirot ani nebol.
    Prvých päťdesiat strán sa v knihe nič nedeje. Opis a opis, no Agata Christie asi rada ľudom opisovala všetko. Keď konečne dochádza k zvláštnej nehode a čitateľ si myslí, že konečne máme obeť, manželku Luttrelovú, ona to prežije. Plukovník Luttrel má šťastie, lebo keby zomrela, mohol by byť obvinený z vraždy, pretože bola na neho veľmi protivná. Keď sa Judit pobozkala s Allertonom, Hastings ho plánuje otráviť, ale nakoniec Hastings zaspí pri čakaní na neho. Keď konečne záhadne zomiera pani Franklinová na otravu jedlom, zrazu začína zomierať veľmi veľa ľudí. Norton, ktorého našli v jeho zamknutej izbe z prestrelenou hlavou a na aj Poirot, ktorý bol vážne chorý. Ešte sa mi nestalo, že zomrel v knihe detektív, ktorý vyšetruje vraždu. Tak kto to teda vyrieši, ostane vrah na slobode?
    Hastings si najskôr myslí, že ho zabil jeho bývalý sluha, Curtiss. Ale príde mu list od Poriota, kde píše, že vrah bol Norton. Franklinovú zabil on sám, lebo posunul stôl a namiesto Franklina zomrela jeho žena.
    Nakoniec Nortona, vraha, zabil Poriot, aby mu zabránil ďalšej vražde. Vraha zabil detektív! No mne sa táto kniha moc nepáčila, lebo prvú polovicu sa takmer nič nedialo. Ale ten koniec ma zaujal, musím povedať, že nebol až taký zlý. Túto knihu až tak veľmi neodporúčam, lebo mám v poslednej dobe zlé sny. Rozmýšľam o zločincoch a nevyriešených prípadoch. Koľko vrahov chodí po slobode?