Preskočiť na obsah

Agata Christie

  Agata Christie
  Desať malých černoškou

  Kniha od známej Anglickej spisovateľky Agáty Christie s názvom Desať malých černoškou je fascinujúca detektívka. Tento štýl písania napínavých príbehov ma nikdy nepriťahoval ale tato kniha my zmenila názor na detektívky. Agáta Christie sa preslávila svojou láskou k detským riekankám a básničkám. Dômyselné spojenie zdanlivo nevinnej básničky s vražednou zápletkou patrilo k jej obľúbeným – a v románe Desať malých černoškou, doviedla túto kombináciu k neprekonateľnému vrcholu.
  Literárny druh a žáner je epika, detektívka. Dej sa odohráva v roku 1940 na ostrove zvanom Černochov ostrov. Téma tejto knihy bola aby desať členov tímu ktorých určití manželsky pár N.Z.A (skratka mien oboch veznitelov), zistili kto vlastne títo záhadný ľudia sú a prečo ich držia v zajatí. Kompozícia je on rozprávanie, chronológia, retrospektíva, odseky a kapitoly.
  Hlavnými postavami sú sudca Wargrave, londýnsky doktor Armstrong, pán Lombard, učiteľka telocviku Vera Clythornová, generál Macarthur, pán Blore, Anthony Marston a stará panna Emily Brentová.
  Charakteristika diabolského manželského páru N.Z.A bola podlá, v príbehu sme ich ani nevideli. Majú zločinne plány a krvilačnú povahu.
  Do luxusného sídla na osamelom ostrove sa schádza niekoľko hostí. Pri večeri sa dozvedajú desivú pravdu o tom, prečo sem boli pozvaní – desiatka prítomných vrátane sluhov a kuchára tu má stáť pred tvárou spravodlivosti. V neúprosnom rytme známeho popevku tu deň po dni ubúda figúrok na stole v jedálni as nimi jeden po druhom vyhasínajú životy obvinených. Zomrú všetci. Kam však zmizol vrah?
  Zaujímavý citát z diela: „Namojveru čudné“ pomyslel si. „Bol by som odprisahal že ich bolo desať“ (st. č. 44)

  Agáta Christie: Desať malých černoškou, Bratislava 1996, vydavateľstvo Irak
  ISBN:80-7118-272-9