Preskočiť na obsah

Agatha Christie, Karibské Tajomstvo

  Kniha sa volá Karibské Tajomstvo. Autorom tejto knihy je známa spisovateľka vďaka svojim pútavým detektívkam, . Kniha zahŕňa detektívny žáner. V príbehu prevláda pásmo rozprávača a vyskytuje sa tam hlavne priama reč. Kompozičný druh je chronológia ale vďaka detektívnemu žánru sa občas vyskytne aj retrospektíva. Kniha má 197 strán a rok vydania je 2022.

  V deji prevláda jedna hlavná posatava menom slečna Marplová. Pani Marplová je stará žena na dôchodku, bez rodiny. Počas píbehu často rozpráva v dobrom o jej synovcovi. Ako stará nemá rada knihy, no rada fantazíruje a uniká realite pomocou jej bohatej mysle. Slečna Marplová býva v Londýne (Anglicko).

  V príbehu nájdeme pár vedľajších postáv, ktoré sú veľmi dôležité, pretože tvoria príbeh. Príkladom je napríklad taký major Palgrave, ktorý sa stal neskor obeťou príbehu. Slečne Marplovej tento taktiež starý pán prišiel ako nafúknutá žaba, vďaka jemu vtipnému výrazu. Pani Mayrplová si o ňom myslela že je veľmi nudný, no neskor keď sa stal obeťou vraždy pani Marplovej začal vŕtať v hlave.

  Príbeh začína pomerne pasívne, začína opis postáv. Pani Marplová hneď na prvej strane počúva veľmi nudné príbehy majora Palgrave, ktoré jej prídu až tak nudné, že rozmýšľa nad niečí úplne iným. Neskor však major Palgrave začne pani Marplovej ukazovať fotky sérioého vraha ktorého dokonca samého stretol vo svojom pestrom živote. Hneď na to však major Palrave fotku skryje s výrazom strachu pretože spoza ramena pani Marplovej sa vynoria štyria milí hoteloví hostia a pridajú sa do debaty no major Palgrave rýchlo zmení tému. Večer pokračuje do neskorých hodín. Ráno sa však slečna Marplová dozvedie že major Palgrave bol nájdený mŕtvy na jeho posteli. Túto vraždu všetci považujú ako normálnu lebo bol starý. Pani Marplovej sa to však nezdá a nenápadne počas svojej dovolenky sa začne z nudy špárať do jeho smrti. Jeho smrť bola nahlásená ako predávkovanie tabletkám proti vyskému tlaku, no major Palgrave pri večeri pani Marplovej hovoril že tlak má ukážkový a že je vo veľmi dobrom stave. Pani Marplovej sa tie dovod vraždy nezdá, takže sa začne zaujímať o tento prípad. Počas príbehu sa vypytovala množstvo postáv, o ktorých som stratil prehľad pretože och bolo veľmi veľa. Toto nebola prvá vražda, ktorá sa stala v tomto dovolenkovom hoteli v Karibiku. Bolo ich množstvo. Pani Marplová neskor zistí že kto je vinníkom no nevie to dokázať. Vinník však neskor spraví veľkú chybu, pri ktorej sa jasne prezradí. V tomto momente pani Marplová dokáže kto je vinníkom nie len vraždy majora Palgrave.

  Kniha mi príde trochu matúca, pretože zta celý príbeh sa v nej vyskytne mnoho postáv.
  ISBN: 978-80-220-2418-1

  Trevor Poór, Sekunda A, ŠpMNDaG Skalická cesta 1 Bratislava, Nové mesto