Preskočiť na obsah

Agatha Christie – Nakoniec príde smrť

  Kompozičný postup je retrospektíva a chronológia, forma rozprávania je vševediaci rozprávač. Z hľadiska literárneho druhu ide o epiku, čo sa týka žánru, je to detektívka. Dielo je zložené z 23 kapitol.

  Imhotep bol bohatý vlastník pôdy a zádušný kňaz z Théb v starovekom Egypte. Vracia sa zo severu so svojou novou ženou Nofret, čo spôsobuje rozvrat a antagonizmus medzi členmi jeho rodiny.

  Nofret bola Imhotepova mladá a krásna žena, ktorá zasieva nespokojnosť medzi Imhotepových synov (Ahmose, Sobek a Ipy) a ich manželky.

  Renisenb bola Imhotepova dcéra, mladá vdova, ktorá sa po smrti manžela vracia ku svojej rodine, keď si jej otec Imhotep privedie domov novú ženu.

  Esa bola matka Imhotepa, ktorá je už v pokročilom veku. Je múdra a má prehľad. Na rozdiel od ostatných v príbehu Esa pevne verí, že vrahom je človek. Žiaľ, skôr ako sa jej podarí odhaliť totožnosť vraha, sama sa stane obeťou jedu.

  Dej sa odohráva na brehu Nílu, v Thébach. Po smrti manžela Khaya sa Renisenb s malou dcérou Teti vrátila do domu svojho otca Imhotepa, ktorý bol práve na cestách. V dome bývali aj jeho synovia Ahmose s manželkou Satipou a deťmi, Sobek s manželkou Kait a deťmi, najmladší syn Ipy a matka Imhotepa – Esa. Taktiež tam bývala slúžka Henet a správca Hori. Keď sa Imhotep vrátil z ciest, priviedol si mladú ženu Nofret a odvtedy sa začali diať zvláštne úmrtia.

  Prvá zomrela Nofret, ktorá mala spadnúť z vysokého chodníka. No Satipa videla, ako sa to stalo a kto to urobil a nasledovalo jej úmrtie – aj ona mala spadnúť z toho istého chodníka ako Nofret. Potom nasledovalo úmrtie Sobeka, ktorý spolu s Ahmosem pili otrávené víno. Po nejakom čase našli utopeného najmladšieho syna Ipyho. Jedom v masti na kĺby bola otrávená Imhotepova matka Esa. Ďalšou obeťou bola Henet – bola udusená obtočenou látkou. Nakoniec mala zomrieť aj Renisenb, ale Hori ju zachránil a šípom zabil vraha Ahmoseho.

  Zaujímavý citát z diela som si vybral tento: „Je nebezpečné zveriť moc človeku, ktorý je príliš mladý. Ale je rovnako nebezpečné zveriť mu ju, keď je už neskoro.“ (strana 47)

  Táto kniha bola vydaná vo vydavateľstve Mladé letá v Bratislave, v roku 1979. ISBN tejto knihy je 66-115-79.