Preskočiť na obsah

Agatha Christie: Prípady slečny Marplovej – Robí sa to trikom

  Autorkou diela je Agatha Christie. Celý názov diela je Prípady slečny Marplovej – Robí sa to trikom.
  Literárny druh je epika a žáner detektívka.
  Príbeh sa odohráva v Anglicku, väčšinu času v sídle Stony Gates, ktoré je ústavom pre mladistvých previnilcov, v dvadsiatom storočí.
  Hlavnou postavou je Jane Marplová. Vyzná sa v ľuďoch. Má nevinné modré oči. Narába logikou. Odhalila veľa zločinov.
  Jednou z veľmi zaujímavých postáv je Walter Hudd, väčšinu času jeden z hlavných podozrivých. Má manželku Ginu, ktorá chce, aby bývali v Stony Gates. Walter ale chce žiť v USA a nenávidí Spojené Kráľovstvo.
  V príbehu najskôr Ruth povedala slečne Marplovej, že sa jej na Stony Gates niečo nepozdáva a že má ísť sskontrolovať ich priateľku Carrie Louise. A tak tam prišla na návštevu. Slečna Marplová tam najskôr nič nebezpečné nevidela. Každý tam mal svoje problémy, ale zdalo sa, že Carrie Louise všetky obchádzajú. Potom sa však stala vražda. Zomrel Christian Gulbrandsen a nikto nevedel, prečo by ho mali chcieť zabiť. Veď do Stony Gates chodieval len občas a aj to výhradne kvôli záležitostiam s ústavom. Potom sa prišlo na to, že sa niekto pokúša otráviť Carrie Louise. Všeci si mysleli, že sa niekto pokúšal ju otráviť a Christian na to prišiel a preto ho zabili. Ale na vraždu Carrie Louise bolo ešte menej motívov. Vyšetrovanie sa začalo zamotávať. Mali len štyroch ľudí, o ktorých s určitosťou vedeli, že sú nevinní. Lewisa Serrocolda, ktorého v čase vraždy takmer zabil Edgar Lawson, Edgara Lawsona a slečnu Marplovú a Carrie Louise o ktorých sa všetci zhodli, že boli v knižnici a nemohli vyjsť v čase vraždy. Skôr, ako sa na to prišlo však zavraždili ďalších dvoch ľudí. Zrejme zistili, kto bol vrah. Všetkým sa zdalo, že sa to zamotáva viac a viac.
  Len slečne Marplovej to začínalo dávať zmysel a nakoniec to vyriešila. Zistila, že vrah bol Lewis Serrocold. Chcel získať peniaze pre svoju charitu a tak urobil veľa finančných podvodov spolu so skupinkou chlapcov z ústavu, ktorých dostal na dôležité pozície a Christian to zistil, preto go Lewis zabil. Nechcel svoju manželku Carrie Louise naozaj otráviť. Jej príznaky boli naozaj len bežné choroby. Edgar Lawson sa v skutočnosti nesnažil Lewisa zabiť, ale zabezpečoval mu alibi. Ale skôr, ako sa na toto celé prišlo, sa Lewis a Edgar utopili.
  Príbeh sa mi páčil, aj keď sa mi zdalo zvláštne, že by niekto zabil niekoľko ľudí, urobil obrovské množstvo podvodov, toľkých do toho zaplietol a nakoniec sám za zvláštnych okolností zomrel, len kvôli charite.