Preskočiť na obsah

Agatha Christie – Tretie Dievča

    Táto kniha je o tom ako slávny belgický detektív Hercule Poirot pokúsil vyriešiť vraždu, ktorú ževraj spáchala Norma Restaricková, ktorá sa mu sama priznala. Literárny druh je Epika a žáner je román. Odohrávalo sa to v 20. storočí, v Spojenom Kráľovstve. Kompozičný postup je chronológia a retrospektýva, on-rozprávanie, kapitoly a odseky. Dĺžky viet sú stredné, druhy viet sú všetky. Pásmo je postáv, slovná zásoba je spisovná a jazykový štýl je umelecký. Vydavateľstvo Slovenský Spisovateľ vydalo túto knihu v Bratislave v roku 2019. ISBN tejto knihy je 978-80-220-2134-0.

    Hlavnou postavou tohto príbehu je Hercule Poirot. Je to ponižší belgický detektív. Je veľmi všímaví, inteligentný a nikdy mu neujde žiaden malý detail. Má fúzy a často sa pri jeho prípadoch spolieha na jeho malé šedé bunky. Niekedy ale môže byť trochu sebecký. Veľmi oblubuje sladké jedlo. Ariadna Oliverová je Poirotova priatelka a autorka kníh. Niekedy mu pomáha riešiť záhady. Norma Restaricková, tiež nazývaná “tretie dievča” si myslí že spáchala vraždu, ktorú síce nevykonala. Má mentálne problémy už z detstva. Andrew Restarick je Normin otec, ktorého Norma nevidela odkedy mala päť rokov, Ževraj sa vrátil z Afriky do Anglicka pred rokom.

    Jedného dňa príde Norma Restaricková ku Poirotovi kôli vražde ktorú si myslí že spáchala, ale nakoniec odíde lebo si myslí že Poirot je nato moc starý. Norma žije v byte s Claudiou, ktorá je sekretárka a s Frances, ktorá pracuje v galérií. Normin otec, Andrew Restarick, odišiel do Afriky a počas toho čo bol preč Normina mama zomrela. Z Afriky sa vrátil perd rokom keď umrel jeho brat, a priniesol si novú manželku, ktorá sa volá Mary. Pani Oliverová nájde Normu a jej priatela Davida v kaviarni. Odtial potom Davida prenasleduje, čo skončí tým, že ju niekdo omráči. Norma ide ku doktorovi Johnovi Stillingfleetovi. Neskôr Poirot zistí, že v budove v ktorej Norma žije zomrela Louis Charpentier, ktorá vypadla von z okna, a Poirot si myslí že toto je tá vražda ktorú si Norma myslí že spáchala. Norma raz odíde od Johna, príde za svojim priatelom Davidom, ale ju zdrogujú a Davida zabijú. Páchatel sa pkúsi vraždu hodiť na Normu. Príde ale Poirot a odhalí cela záhadu. Zistil, že Andrew Restarick zomrel v Afrike, a človek korý sa za neho vydáva je Robert Orwell, ktorý sa zaňho vydával kôli rodinným peniazom.. Jeho žena, Mary, bola v skutočnosti Frances ktoré len na seba dávala parochňu. Celý čas Normu zdrogovávali aby si myslela že vraždy spravila ona. Louis mala s Andrewom vzťahy ked bola Norma malá, takže ju Frances zabila aby nezistila že Orwell není skutočný Andew. David im pomohol sfalšovať portrét Andrewa, aby vyzeral o 20 rokov mladšie, aby nemohli ľahko povedať rozdiel medzi ním a Orwellom. Potom ale začal Orwella vydierať, že ak mu nepošle peniaze, vyzradí ich tajomstvo, tak ho zabili. Nakonci sa John Stillingfleet a Norma zamilujú.

    Môj obľúbený citát z diela je: ,,Tak pekne po poriadku. V prvom rade chcem vedieť, kto ich potiahol. V mojej malej zbierke sa nachádza veľa veľkých tajomstiev, rád by som zisťil, kto do nich pchá nos.” na strane 115.