Preskočiť na obsah

Agatha Christie – Vražda na fare

    Agatha Christie
    Vražda na fare
    S. Mary Mead je tichá malá dedinka. Veľa sa tam toho nedeje. Majú malí kostolík, rybáreň a pár starších nezamestnaných dám s kopou voľného času. Takže čo sa asi stane, keď sa vo vikárovej pracovni nájde mŕtvola? Začne sa chaos. Veď… vrah je medzi nami…
    Vikár Len Clement sa vráti zo zbytočnej cesty na Dolnú Farmu a posledné čo čaká ako privítanie je jeden pološialený Lawrence Redding na odchode a k tomu jeden mŕtvy pán Protheroe v jeho vlastnej pracovni. Pravdaže, okamžite pošle po lekára a políciu. Onedlho sa objaví doktor Haydock, policajný strážnik Hurst a hneď potom prifrčí aj inšpektor Slack. Jediné, čo sa dá všimnúť si na inšpektorovi Slackovi je práve kontrast jeho správania s jeho menom, Slack totiž znamená ochabnutý. Inšpektor je však všetko len nie ochabnutý. Je plný – priam preplnený – energiou, a až neslušne neslušný. Hneď si „omrkne“ celý priestor pracovne – inak povedané – prezrie si všetko, čo sa prezrieť dá. Jeho nadriadený sa nemusí obávať, že by mu niečo ušlo – až na to, čo mu chce oznámiť vikár. Inšpektor preto vôbec nevie, že hodiny ktoré sa rozbili telom mŕtveho boli posunuté o štvrť hodiny dopredu a preto vôbec neukazovali 6:20 ale 6:05. A vtedy sa nepopulárny plukovník Protheroea, pravdepodobne vôbec nenachádzal na území fary. A to predsa všetko mení.
    Polícia chce udržať vraždu zatiaľ v utajení a preto to vie na druhý deň ráno celá dedina. Pravdaže, na vyriešenie vraždy jeden policajný zbor nestačí. Preto sa do toho musí zamiešať aj jedna stará dáma. Volá sa, slečna Marplová.