Preskočiť na obsah

Aggie Mortonová kráľovná záhad telo pod klavírom

  Čitateľský denník
  • Autor: Marthe Jocelyn
  • Ilustrátor: Isabelle Follath
  • Názov diela: Aggie Mortonová. Kráľovná záhad. Telo pod klavírom.
  • Prekladateľka: Barbora Al Zafari
  • Vydavateľstvo: Ikar,a.s.-Stonožka, Bratislava
  • Rok vydania: 2020
  • Hlavné postavy: Aggie Mortonová, Hector Parot, Rose
  • Odohráva sa: Torquay, Anglicko
  Začalo sa to večierkom, keď si Aggie zabudla denník na klavíri. Keď si poňho išla ráno, našla tam mŕtvolu. Bola to vražda! Mŕtvola bola stará pani Irma Evershamová. Nikto ju nemal rád. Aggie sa stala prvou, ktorá našla mŕtvolu. Bola zabitá jedom. Keď sa Aggie vrátila domov, našla vo svojom denníku vložený lístoček: „Chcem vás informovať, že nie ste prvým dieťaťom vašich rodičov. Tí ukryli dieťa ešte pred vašim narodením. Dokážete žiť s takým tajomstvom? Stretneme sa v nedeľu o piatej v opátstve v Torre. Nemali by sme dediť spolu?“. Podpísané Férovým hráčom. Aggie vedela, že jej ten lístok nepatrí, lebo má staršiu sestru. Vtedy sa rozhodla vyšetrovať vraždu. Polícia podozrievala Aggienu učiteľku tanca p. Marianne, lebo ona mala podľa závetu zdediť Irmine peniaze ako prvá. P. Marianne bola Irmina švagriná, ktorú mala Irma veľmi rada. Aggie, ale tomu neverila, lebo p. Marianne nikdy nechcela byť bohatá. Hneď ako si ten lístoček prečítala, chcela ho ukázať Hectorovi. Ale bola tma, tak poprosila ich záhradníka Leonarda Cabla, či nemôže poslať odkaz on, ten to odmietol. Tak sa za ním vybrala sama. Keďže zistila, že spí, nechala mu na rohožke odkaz. Keď sa Aggie vrátila domov Rose (dcéra p. Irmy) im povedala, že zatkli p. Marianne pre podozrenie z vraždy. Išiel za ňou jej právnik, aby jej pomohol. Právnik si až vo väznici uvedomil, že nemá svoj kufrík. Tak poňho poslal Leonarda Cabla, ktorý bol aj pohoničom. Zatiaľ do väznice prišla Aggie a p. Marianne jej povedala o svojom nemanželskom dieťati – synovi. Povedala jej aj to, že ho musela dať adoptovať. Keď chlapec vyrástol, išiel hľadať svoju rodinu. Medzitým priniesol kufrík Leonard a keďže tam právnik nebol, prvý komu sa dostal kufrík bola Aggie. Otvorila ho. Našla v ňom list, v ktorom sa niekto vypytoval právnika, či ho nespojí s jeho rodinou, myslí si že Irma je jeho matka. List bol podpísaný menom Cable. Vtedy to Aggie došlo a zistila, kto je vrah.
  Išla ho hľadať, bála sa o Rose, lebo ju napadlo, že Cable si myslí, že Rose je jeho sestra. Stihla svoje zistenie povedať aj Hectorovi. Bola hmla a vrah ju zavrel do kúpacieho voza s nádejou, že ju utopí, ale Aggie sa zachránila. Keď doplávala zistila, že more vynorilo telo Rose s miernym pulzom. Keby nie Hectora, tak Rose zomrie. Vrahom bol záhradník a pohonič Leonard Cable. O chvíľu ho chytili.

  Rozuzlenie:
  Leonard si po celý čas myslel, že jeho matkou je Irma, lebo jej manžel mu posielal peniaze na výživné. Pravdou bolo, že on posielal výživné za svoju sestru p. Marianne. Irmu chcel Leonard len omráčiť, omylom dal väčšiu dávku otravy na potkanov do cukru p. Irmy. Omráčiť ju chcel, lebo sa vyhrážala, že ho udá na políciu pre vyhrážanie.