Preskočiť na obsah

Ako nakŕmiť diktátora-Witold Szablowski

    Ako nakŕmiť diktátora?

    Niekto by si zo začiatku toto mohol predstavovať ako veľmi nepotrebnú otázku, nad ktorou sa nie je potreba potknúť myšlienkovým pochodom. No autor knihy, Witold Szablowski, túto otázku nie lenže zdôrazní, zaujímavo ju odpovie, no obohatí vás aj osobným životom diktátorov, či politickej situácii v danom období. Witold Szablowski musel precestovať celý svet, aby získal klenotné príbehy kuchárov tých najznámaješích diktátorov ako Saddam Hussein, Pol Pot, Enver Hodža, Fidel Castro a ďaľší.

    V knihe sa postupne dozvieme nielen o živote diktátora a jeho režime, ale aj jeho celom živote. Na to aby tieto skúsenosti mohol kúchár autorovi preroprávať si ich musel najprv sám vypočuť od diktátora samotného. Ten musel sám veriť kuchárovi z celého srdca, keďže ho mohol hocikedy otráviť, mal prístup k jeho najbližšej rodine a častokrát vedel informácie o ktorých by sa bežný človek na ulici nikdy nedozvedel. Neraz sa stalo že mal kuchár na mále. Buď padol režim, alebo ho chcel zabiť sám diktátor. Tí čo to prežili nám rozprávajú tieto príbehy dnes. Najviac ma zaujal príbeh Abúa Alího, ktorý varil pre Sadáma v Iraku. Abú hovoril, ako pracoval u brata v reštautrácii. Bavilo ho to, no bola to vpodstate miestna krčma, nemal sa kam posunúť. Ako mládenec musel ísť na vojnu, kde sa rýchlo svojimi schopnosťami dostal k samotnému Sadámovi, ktorému varil po vojne. Hovoril o Sadámovi, ake mal vlastnosti a čo sa stalo po páde Bagdadu.

    V knihe bolo aj veľa daľších ukážok diktátorskeho režimu z rôznych kútov sveta. Či to bola Európa, Afrika, Ázia, či blízky východ, všetko sa nachádzalo v knihe. Samozrejme sa to sem všetko nedá napísať, no dalo by sa to zhrnúť ako ideálna kombinácia historickej a humornej knihy, ktorá dava unikátny pohľad na deijny ľudstva 20teho storočia.

    Meno súťažiaceho: Juraj

    Typ školy: Základná škola

    Názov školy: ŠPMNDaG

    Kraj: Bratislavský kraj