Preskočiť na obsah

Ako urobiť svet lepším

  Keď chodievam na prechádzku po meste, do prírody alebo na bicykli, často vidím okolo chodníka odpadky. Ľudia ich zahadzujú všade vôkol seba. Idú na piknik do lesa a zabudnú si upratať obaly a nechajú to tak. Preto ľudia vymysleli zálohovanie fliaš. Pomohlo to, ale aj tak ostávajú v prírode odpadky ako napríklad obaly z čipsov, rôznych sladkostí, plastové poháre a podobne. Často som prekvapený, že aj obaly, ktoré sa dajú vrátiť do obchodu, sa povaľujú po zemi.
  Rodičia mi hovorili, že niekedy chodili zbierať bylinky na čaj na lúku. Bylinky vysušili a odložili do nejakej nádoby. Keď robili čaj, len ho zaliali vodou a bylinky precedili a potom ich vyhodili do koša. Bolo s tým viac roboty, ale nevznikal pri tom žiaden odpad. Teraz máme čaj v sáčku, sáčok v peknom obale, obal v krabičke a krabičku v plastovej fólii. Urobiť si čaj zo sáčku je omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie, ale spotrebuje sa omnoho viac obalov a vznikne veľa odpadu. Problém je asi v tom, že ľudia sú pohodlní a leniví. A tak je to s mnohými inými obalmi a vecami.
  Ale čo s tým môžeme urobiť? S odpadom je veľa práce aj keď sa zbiera a odhadzuje do koša. Ešte oveľa viac práce je, keď ostane rozhádzaný v prírode. Pritom by možno stačilo zamyslieť sa, či všetok ten odpad, tie obaly musíme vyrábať a používať a či sa to nedá použiť opakovane.
  Každá väčšia vec je zabalená v kartónovej škatuli. Kvôli obalom sa už vyrúbalo veľa stromov a lesov. Niekedy kartón aspoň vykupovali v zbere. Teraz ho už nikde nechcú, ešte nám povedali, že by sme mali zaplatiť my, aby ten kartón zobrali. Asi je pre niekoho výhodnejšie vyrúbať ďalšie stromy a vyrábať nový papier. A pritom sa všetci tvária, že chcú ochraňovať lesy. Niekedy si myslím, že medveďov ochraňujú tak veľmi preto, aby sa ľudia báli ísť do lesa, aby nevideli, ako ten les mizne. Keď vyrúbu lesy nebudeme mať zdravý vzduch ani miesto na oddych a relax.
  Myslím si, že budeme musieť vymyslieť niečo pre to, aby sa ľuďom chcelo odpad zbierať a triediť. Keď to celkom dobre funguje pri fľašiach, mohlo by to fungovať aj inde. Lebo je smutné, keď vytriedim kartóny a v zbere mi povedia, aby som zaplatil za to, že mi to zoberú. To potom každý radšej kartóny spáli alebo vyhodí do netriedeného odpadu. Ja si myslím, že keď niekto vytriedi odpad a donesie ho do zberu, vždy by mal dostať nejakú odmenu a nie trest. A keď niekto donesie pekne vytriedený odpad a nie špinavý, poškodený, mal by dostať lepšiu odmenu. Lebo keď vidím, čo všetko ľudia nahádžu do kontajnerov na triedený odpad, je mi z toho smutno, ako sa niektorí správajú.
  Tiež by som vymyslel súťaž na to, ako vyrábať menej odpadu. Kto niečo dobré vymyslí, dostane odmenu. Aby ľudia, ktorí sú šikovní a majú dobré nápady, vymýšľali také obaly, ktoré by neškodili prírode a dali by sa ľahko vytriediť a spracovať ako triedený odpad. Príroda by bola omnoho čistejšia a krajšia.