Preskočiť na obsah

Alcatraz verzus diabolskí knihovníci, Brandon Sanderson

    Alcatraz verzus Diabolskí knihovníci
    Autorom tejto knihy je americký spisovateľ Brandon Sanderson. Na tejto knihe ma ako prvé zaujal názov, a potom, keď som si ju bližšie obzrel, tak aj titulná ilustrácia a obsah.
    Kniha začína veľmi dramaticky, hneď na prvej strane rozpráva hlavný hrdina, trinásťročný chlapec Alcatraz Smedry, ako leží priviazaný o oltár a chytajú sa ho obetovať. Potom si však začne spomínať na to, ako sa tam vlastne ocitol. Na svoje trináste narodeniny dostal ako dedičstvo od rodičov, ktorých dovtedy nepoznal, vrecko piesku. Deň po jeho trinástych narodeninách príde k nemu domov jeho starý otec, ktorého takisto nepoznal. Starý otec hľadá piesok, ale ten ukradla sociálna pracovníčka, ktorá pre chlapca hľadá ubytovanie. Chlapec sa spolu so starý otcom vydáva na misiu, ktorej cieľom je získať ukradnutý piesok naspäť. Dozvie sa, že knihovníci sú najhorším rádom na svete a oni ukradli piesok. Alcatrazov starý otec je
    ,,okulátorʼʼ, čiže niekto ako mág, schopný používať špeciálne okuliare. Z ukradnutého piesku sa dajú vytvoriť tie najsilnejšie okuliare, aké by kedy boli vyrobené. Preto sa vydávajú do miestnej knižnice s úmyslom získať piesok naspäť. V knižnici ich čakajú mnohé nástrahy, dostanú sa do zajatia, budú bojovať s temným okulátorom, ale nakoniec sa im po prekonaní mnohých nástrah podarí získať okuliare vyrobené z piesku, po ktorý prišli. Alcatraz sa vráti domov, ale o pár hodín sa znova objaví jeho starý otec, aby mu pomohol ďalej bojovať proti knihovníkom, ktorí ovládajú a klamú takmer celý svet. Nakoniec vyjde najavo, že Alcatraz k žiadnemu oltáru nikdy priviazaný nebol a vymyslel si to.
    Mne sa kniha veľmi páčila, mala dramatický dej aj dobre napísaný príbeh, podľa mňa to bola veľmi dobre napísaná kniha. Odporúčam ju všetkým milovníkom fantasy v tínedžerskom veku a možno aj dospelým milovníkom tohto žánru.