Preskočiť na obsah

Alea, dievča mora

    Alea, dievča mora je moja najobľúbenejšia kniha. Má zatiaľ 9 častí a z toho 8 ich je už v slovenčine. Je to nemecká kniha a spisovateľkou je Tanya Stewnerová. Kniha je vhodná pre čitateľov od 10 rokov. Každá časť má pevný obal, na ktorom je stále iný obrázok. Páči sa mi, ako skombinovali odtiene modrej farby so zelenou. Font písma je zaujímavý a dobre čitateľný.

    Je to príbeh o dievčati menom Alea, ktoré si myslelo, že trpí silnou alergiou na studenú vodu. Jedného dňa sa vydá s členmi Alfa cru na loď, aby našla svoju biologickú matku, lebo vyrastala so svojou pestúnkou. Alea má iba 12, ale je veľmi statočná a rozumná. Alea a jej posádka musia čeliť veľkým nástrahám a ľuďom ktorí ich prenasledujú. Kniha je veľmi zaujímavá, niekedy vtipná a niekedy smutná. Príbeh rozpráva o tom, ako Alea zistila, že je morským človekom, že v mori žije veľa neobyčajných stvorení a o temnej stránke aj minulosti morského života. Alea sa spojí s ďalšími, poslednými deťmi mora a snažia sa zachrániť svet, more a morský svet pred zlými silami. Kniha je zameraná aj na to, aby sme nešpinili našu planétu, netýrali zvieratá, neničili prírodu… Tiež tam hovoria o tom, ako vieme pomôcť našej zemi aby sa neskazila úplne. Páči sa mi aj to, že niekedy sa dozviem zaujímavé informácie o prírode, prečo je tak dôležitá pre náš život. Sú tam niekedy aj romantické časti, ktoré ukazujú, že pravá láska existuje, že to nie je len o peniazoch, výzore alebo popularite. Taktiež kniha ukazuje, že každý z nás je výnimočný a kamaráti by si mali pomáhať, dôverovať si, podporovať sa a rešpektovať sa.

    Jediná vec, ktorá sa mi až tak nepáči je, že niekedy porušujú pravidlá za ktoré by v reálnom živote pykali. Tiež by bolo lepšie keby Alea s jej frajerom Lennoxom boli menej na sebe závislí a menej celkovo toho zaľúbeného efektu keďže Alea má len 12 rokov. Ale celkovo táto kniha je úžasná, hneď po pár stranách ma vtiahla do deja a nemôžem sa dočkať, kedy vyjde 9. časť v slovenčine.