Preskočiť na obsah

Alexander Puškin – Kapitánova dcéra

    Nedávno som prečítal dielo Kapitánova dcéra od Alexandra S. Puškina. Ide o veľmi známe a klasické dielo z obdobia romantizmu a pre toto obdobie je úplne typické – prakticky všetky významné postavy kladú cit pred rozum, hrdina diela je nepochopený spoločnosťou, atď.
    Celé dielo je písané z pohľadu Petra Griňova, hlavného hrdinu diela. Ten na začiatku diela ide podľa vôle jeho otca slúžiť do armády v Orenburgu, a najskôr si myslí, že tam bude nuda. Ukáže sa ale, že opak je pravdou, kvôli tomu, že sa zamiluje do Máši, a príchodu kozáckeho veliteľa Pugačova. Celkovo je teda dej veľmi napínavý.
    Celkovo sa mi dielo veľmi páčilo. Z môjho pohľadu bola najzaujímavejšou časťou diela postava Pugačova, lebo aj napriek viacerým jeho veľmi krutým činom dielo ukazuje aj jeho dobré vlastnosti, čím vzniká morálne nie úplne jednoznačná postava. Postava Petra bola tiež dobre napísaná, a samotný dej bol napínavý a tiež sa mi páčil. Celkovo dielo odporúčam najmä milovníkom klasickej literatúry, ale aj všetkým ostatným čitateľom.