Preskočiť na obsah

Americká princezná

    Autorkou tejto knihy je Katherine McGee. Je najviac predávaná autorka kníh v New York Times o americkom kráľovskej rodine. Študovala anglickú a francúzsku literatúru na univerzite v Princtone a má titul MBA zo Standfordu. Býva v Houstone, Texas s jej manželom.

    Celý dej tejto knihy je o americkej kráľovskej rodine, ktorá čelí svojim problémom a snaží sa ich vyriešiť. Hlavnou postavou je princezná Beatrice, ktorá je prvou následníčkou trónu a odmala sa na túto rolu pripravuje. Má sestru Samanthu a Jeffa, ktorí su dvojičky a závidí im, lebo narozdiel od nej si celý život užívajú. Vzťah s nimi má kvôli tomu celkom komplikovaný. Odjakživa je vedená k tomu, že musí byť dokonalá, nikdy nemôže prejaviť slabosť, stále sa musí usmievať a byť pokorná. Nikdy nesmie chybovať. Avšak čím je staršia, tým zúfalejšie túži po bezstarostnosti a voľnosti. Bohužial jej rodičom sa táto predstava vôbec nepáči a prídu s nápadom vydať ju za nejakého šľachtica- nikoho menej. Usporiadajú bál na predstavenie jej nápadníkov, kde spozná Theodora, ktorého rodičia idú zbankrotovať a potrebuje svoju rodinu zachrániť manželstvom. Pomaly ako sa spoznávajú však Beatrice trávi viac a viac času s jej ochrankárom, pre ktorého začne prechovávať city. Vzhľadom na ne sa jej vzťah s Theodorom začne komplikovať a pochopí, že síce je slušný chalan aj tak by s ním nevedela byť. Tu nastáva problém, lebo veľmi dobre vie, že jej rodičia by jej nikdy nedovolili si zobrať ochrankára za muža. Prichádza hlavná otázka- vyberie si po prvý raz v živote seba alebo kráľovstvo?

    Kniha je postavená na myšlienke o spravodlivosti a zodpovednosti, ale zároveň chce poukázať na dôležitosť vlastného rozhodovania a zdravej sebeckosti. Autorka chcela dokázať, že myslieť na seba a uprodnostniť sa je zdravé a mali by sme to robiť.

    Všeobecne ma dielo veľmi zaujalo a ponaučila som sa z neho. Pochopila som jeho význam a uplatnila ho aj vo vlastnom živote. Vrelo odporúčam dospievajúcim tínedžerom. Príbeh skončil celkom otvorene, s istotou pokračovania, ktoré si rada prečítam.