Preskočiť na obsah

Andrzej Sapkowski: Zaklínač

    Zaklínač

    Sériu Zaklínač som začal čítať už dávnejšie. Jej autorom je poľský autor Andrzej Sapkowski. Kniha, o ktorej píšem sa volá Zaklínač: Búrková sezóna. Táto séria má osem kníh, z toho päť má spoločnú hlavnú dejovú líniu. Ostatné tri sú poviedky o Zaklínačovi. Dve z týchto troch kníh boli napísané ešte pred hlavnou dejovou líniou, ale tretia bola napísaná 10 rokov po ukončení dielov 1 – 7. Táto kniha teda nijako nesúvisela s hlavnou dejovou líniou Zaklínača. Preto som nejaký čas váhal, či si túto knihu chcem prečítať, nakoľko sa mi hlavná dejová línia veľmi páčila. Poviedkové knihy zaklínača neboli nikdy moc obľúbené medzi čitateľmi, avšak podľa mňa sú dosť dôležité, aby sa čitatelia vedeli zorientovať vo svete zaklínača.
    Napriek tomu, že je to najhoršie hodnotená kniha zo série Zaklínača, sa mi nakoniec veľmi páčila. Kniha je veľmi pútavá hlavne dejom a postavami. Príbeh je o Zaklínačovi, mutantovi, ktorého povolanie je lovenie príšer. Okrem postáv, ktoré sa nachádzali v hlavnej dejovej línii, sa tu objavujú aj nové postavy s unikátnym charakterom. Vždy keď sa dej začínal spomaľovať, niečo sa udialo, čo čitateľa udržalo v pozornosti. Sapkowski veľmi dobre opisuje prostredie, a dokáže čitateľa upútať zvratmi a napínavými situáciami, ktoré sa nikdy neopakujú, čo robí túto knihu veľmi výnimočnú od ostatných kníh zo série zaklínača. Taktiež sú v tejto knihe dobre opísané temné a magické prvky, ktoré jej pridávajú autentickú atmosféru. Okrem toho autor dobre opisuje problémy a nebezpečenstvá, ktoré môžu vzniknúť z nekontrolovateľnej sily a chamtivosti. Práve takéto sú filozofické otázky, ktorými čitateľ musí prejsť. V tejto knihe sa nevyskytovalo veľa politických aspektov, na rozdiel od hlavnej dejovej línie, v ktorej politické aspekty hrali veľkú rolu. Mne osobne tieto politické aspekty v tejto knihe nechýbali, lebo mi často prišli zbytočne prehnané. Väčšina tejto knihy je o tom, ako Zaklínač Geralt hľadá svoje meče, ktoré mu niekto ukradol. Zdá sa mi, že autor chcel týmto poukázať na to, že meče vystihovali osobnosť Zaklínača. Po tom čo mu ich niekto ukradol, vedel, že musí aj s mečmi nájsť jeho osobnosť. Cestou mu však došlo, že nie meče vystihujú jeho osobnosť, ale on sám.
    Názov tejto knihy (Zaklínač: búrková sezóna) nie je len o búrkach, ktoré sa vyskytujú v deji a symbolizujú prichádzajúcu vojnu, ale aj o vnútorných emocionálnych búrkach hlavných postáv. Táto dvojzmyselnosť pridáva tomuto príbehu zložitosť a núti čitateľa hlbšie sa zamýšľať nad príbehom. Tým, že dej tejto knihy nemal nič spoločné s hlavnou dejovou líniou Zaklínača, ponúkol čitateľovi nový pohľad na svet, v ktorom sa tieto príbehy odohrávajú. Koniec každej kapitoly taktiež nechá čitateľa v množstve otázok, ako bude dej pokračovať, čím udrží čitateľa v pozornosti. Tým mohol tento príbeh pomôcť niektorým čitateľom, ktorí už hlavnú dejovú líniu prečítali, aby sa lepšie zorientovali v dianiach tohto sveta.