Preskočiť na obsah

Anna v Avonlea

    Lucy Maud Montgomery Anna v Avonlea

    Román Anna zo zeleného domu od kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomery má 8 dielov. Druhým dielom, alebo knihou je Anna v Avonlea.
    V tejto knihe sa stretávame s o päť rokov staršou, i keď výzorom nezmenenou Annou. Jej bledú tvár posypanú pehami lemujú vlnité ryšavé vlasy a postavu má stále veľmi štíhlu. Annin obľúbenec a spriaznená duša Mathew náhle a nečakane skoná na srdcový infarkt počas prázdnin. Najviac to zasiahne Annu, ktorej sa stal bútľavou vŕbou, útočiskom a oporou. Dobrovoľne odmietne svoj dlhoročný sen o štúdiu na Redmondskej univerzite kvôli Marille, ktorá by po Anninom odchode bola v domácnosti na všetko sama. Namiesto toho sa ujme miestnej školy s pevným predsavzatím, že ju jej žiaci budú zbožňovať. Anna sa cíti akosi osamelo po Mathewovej smrti a tento pocit sa ešte zmnohonásobí, keď sa dozvie, že jej najlepšia priateľka Diana sa zasnúbila. Už to nebude také bláznivé snívanie počas nekonečných večerov strávených s Dianou. Diana sa stáva akousi mladou paňou s množstvom zodpovedností. Aj napriek tomu ale Annu uisťuje o tom, že si na ňu vždy vyhradí čas, ale Anna cíti podstatný rozdiel.
    Navyše o ňu začne javiť väčší záujem Gilbert Blythe – jej doterajší úhlavný nepriateľ. Dovolí mu však vniknúť do jej života aspoň ako kamarátovi, alebo si uvedomí bleskový zvrat a začne váhať o svojich citoch k Gilbertovi?