Preskočiť na obsah

Anna v Summerside

    Lucy Maud Montgomery Anna v Summerside
    Román Anna zo zeleného domu od kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomery má 8 dielov. Štvrtým dielom, alebo knihou je Anna v Avonlea.
    Od zásnub Anny a Gilberta prešli už tri roky. Vtedy si sľúbili, že jeden druhého počkajú. Anna bola ochotná čakať na Gilberta, kým ukončí štúdium medicíny. Ona sa zatiaľ stáva riaditeľkou dievčenskej školy, kde prežíva búrlivé príhody s Pringlovcami aj šťastné chvíle.
    Na začiatku sa jej zdá priam nemožné vydržať na tomto mieste až tri roky. V časoch, keď je jej najhoršie, píše Gilbertovi listy a spovedá sa mu zo svojich ťažkostí. Nedarí sa jej prekonať odpor a protivenstvá Pringlovcov ani zvyčajnou láskavosťou a ústretovosťou k nim. No napokon, keď už je v koncoch, nedáva nádej ich vzťahu a myslí si, že je to s nimi zbytočné skúšať napraviť ich správanie, prichádzajú k nej s mierovým posolstvom v snahe udobriť sa s ňou a skoncovať s bojom s ňou. Zároveň v listoch Gilbertovi nachádza príležitosť snívať a lietať v oblakoch pri predstavách o nich dvoch v budúcnosti… spoločné plány, dni, malé bežné radosti, ktoré sú v spojení s ním pre ňu výnimočné, slávnostné a veľkolepé. Teší sa na ich spoločné bývanie… Nevie sa dočkať na všetko, čo spolu budú zdieľať. Rozhovory pri západe slnka, ľúbostné prechádzky, snívanie, prežívanie tých najkrajších okamihov, hľadanie miesta pre vysnívaný domček. Ich domček.
    Po uzmierení s Pringlovcami sa jej spor s nimi javí ako zlý sen, nie ako realita, ktorá niekedy bola skutočnosťou. Summerside Anne pripadá ako miesto, ktoré je jej dobre známe, ako druhý domov, ako miesto, kde sa cíti príjemne. A tak sa tejto mladej slečne odtiaľ ťažko odchádza a lúči s ľuďmi, ktorých tu spoznala a na istú časť jej života boli pre ňu spoločníkmi, a priateľmi. V mysli má na nich stále živé spomienky navždy zostávajúce v srdci Anny Shirley.