Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu

    Zo všetkých kníh, ktoré som v mojom útlom veku prečítala, je len jedna, ktorá mi navždy zostane v mojom srdci. Je to kniha Anna zo Zeleného domu od autorky Lucy Maud Montgomeryovej. Nikdy by som neverila, že môžem mať s niektorou osôbkou tak veľa spoločných vlastností ako mám s hlavnou hrdinkou Annou Shirleyovou.
    Hlavná hrdinka, ryšavá, pehavá , jedenásťročná sirota Anna ,i napriek svojmu osudu bola narodená pod šťastnou hviezdou. Ujali sa jej starší súrodenci Marilla a Matej z kanadskej dedinky Avonlea, z ktorých sa stala časom krásna a súdržná rodina. Idea príbehu je vytvorená na šťastnom omyle, keď si chceli súrodenci adoptovať chlapca, ktorý by im pomáhal okolo domu. Anna mala skvelý dar. Na každom človeku sa vždy snažila vidieť jeho dobré stránky. Táto vlastnosť jej pomohla aj v ťažkých časoch si zachovať svoj životný optimizmus. Začiatky s adoptívnymi rodičmi boli ťažké, ale múdre, pehavé dievčatko si dokázalo vytvoriť nádherný vzťah s chladnejšou Marillou a čudáckym starým mládencom Matejom. Najvýraznejšia vlastnosť, ktorú na hlavnej hrdinke obdivujem je jej oddanosť ku svojej najlepšej priateľke Diane. Autorka v románe obe priateľky vykreslila ako spriaznené duše , čo potvrdzujú aj rôzne situácie. Pri lúčení sa s triednou učiteľkou pani Stacyovou na konci školského roka sa obe priateľky nemohli zbaviť ľútostivého plaču. „Keby si prestala plakať, prestala by som aj ja ,“ povedala Anna Diane. Obdivujem aj Anninu neuveriteľnú bohatú predstavivosť, ktorou mnohokrát z obyčajnej situácie vedela vytvoriť čarovnú , priam neuveriteľnú predstavu. Niekedy ju však táto predstavivosť zaviedla k rôznym strašidelným situáciám. Očarila ma jej múdrosť a naučila ma ísť si pevne za svojim cieľom a nikdy sa nevzdávať. Obdivujem predovšetkým Annin temperament a jej citlivú stránku osobnosti. Ako každé mladé dievča , i hlavná hrdinka bola nespokojná so svojim vzhľadom. Strávila veľkú časť svojho detstva o fantazírovaní o tom, ako by mohli vyzerať jej ryšavé dlhé vlasy alebo tvár bez drobných pieh. Stále sa sťažovala, že je veľmi chudá a škaredá. V týchto situáciách som hltala každé jedno písmenko tejto knihy, pretože som sa našla v týchto slovách a vedela som sa vcítiť do Anniných pocitov. Téma prvej lásky ma vždy fascinovala. V románe autorka veľmi vkusne a pútavo opísala prvú lásku hrdinky , ktorú prežívala so spolužiakom Gilbertom . Ich vzťah demonštruje skutočnosť, že aj od nenávisti sa dá prejsť k priateľstvu a od priateľstva k veľkej romantickej láske na celý život. Ako aj v bežnom živote , tak i v tomto diele sa objavujú i smutné životné situácie. Najvýraznejšia spomedzi nich bola azda smrť milovaného adoptívneho otca Mateja. Viera v Boha jej pomohla preklenúť bolesť zo straty blízkeho človeka . Z knihy mi utkvel v mojej mysli jeden nádherný Annin citát : „Boh je na nebi, na svete je všetko v poriadku“.
    Kto stále váha nad prečítaním tejto knihy, tak by to mal zmeniť. Najmä v dnešnej rýchlej, prvoplánovej dobe umelých ideálov , kedy statočnosť a vlastný názor idú bokom, by mali najmä mladé ženy odkryť svoj vlastný názor so štipkou fantázie, tak ako to celý príbeh robila romantická hrdinka Anna.