Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu

  Lucy Maud Montgomery Anna zo zeleného domu

  Román Anna zo zeleného domu od kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomery má 8 dielov. Prvým dielom, alebo knihou je Anna zo zeleného domu.
  Spisovateľke sa podarilo vytvoriť fiktívnu postavu, ktorá je idolom a vzorom mnohých dospievajúcich dievčat. Temperamentná, odvážna, ale aj prchká Anna nemala jednoduché detstvo kvôli náhlemu úmrtiu jej rodičov Berthy a Walthera. No aj táto skutočnosť ju naučila mnohým cnostiam ako byť silná, statočná a odolávať životným skúškam so sebadôverou, a nevzdať sa.
  Anna vyrastala v sirotinci, ale odjakživa odtiaľ chcela utiecť a zbaviť sa tých posmešných pohľadov, a drzých detí.
  V tomto čase súrodenci zo Zeleného domu v Avonlea na Ostrove princa Eduarda – Marilla a Mathew hľadajú pomocníka do domácnosti, ktorý by im pomáhal s každodennými prácami okolo domu, pretože sú už starší a už všetko nezvládajú tak, ako by chceli.
  Marilla je prísna a určí si podmienky. Mal by to byť chlapec vo veku 12 rokov. Dosť malý na prevychovanie a akurátny na pomoc v domácnosti. Marilla však zodpovednosť vypýtať dieťa zo sirotinca nechá na ženu, ktorá si odtiaľ tiež berie dieťa, a tak to skončí nedorozumením. Nie je to chlapec, ale dievča. No nakoniec po dlhom Marillinom zvažovaní o nechaní si Anny, toto dievča je nevýslovne nadšené a prekypujúce radosťou a šťastím, že ostáva v Zelenom dome vďaka rozhodnutiu dobrej ženy.