Preskočiť na obsah

Anna zo zeleného domu L.M. Montgomery

    Dobrý deň, volám sa Hanka, som žiačkou 7. ročníka a práve som prečítala knihu Anna zo zeleného domu, s ktorou sa zapájam do vašej súťaže.
    Túto knižku sme mali doma a je to obľúbená kniha aj mojej mamy, ktorá mi ju odporučila. Film som ešte nevidela. Kniha je hrubšia, ale čítala sa sama a veľmi sa mi páčila. Do postavy a príbehov Anny som sa úplne vložila. Veľmi som jej držala palce a s napätím sledovala, čo zase vyparatí. Začiatok bol pre ňu otázny, čo si ju v novej rodine súrodenci Matej a Marilla nechajú, nakoniec, našťastie, všetko dobre dopadlo. Anna bola naozaj výnimočná a páčilo sa mi, ako si ju každý či už hneď, alebo neskôr obľúbil a chcel byť s ňou zadobre. Anna, ako sirota zo sirotinca v Novom Škótsku prišla k súrodencom, starším ľuďom Matejovi a Marille, ktorí si vyžiadali chlapca, aby im mohol pomáhať so statkom a okolo domu. Omylom im poslali dievča, ktoré chcela Marilla hneď vrátiť späť. Matejovi sa Anna hneď zapáčila a obľúbil si ju. Nakoniec ich Annina povaha obmäkčila a nechali si ju. Anna postupne spoznáva ľudí z mestečka, chodí do školy a vytvára si nové vzťahy. Anna veľa rozpráva a má bujnú fantáziu. Predstavuje si všelijaké príbehy a žije si svoj svet. Nepáčia sa jej jej červené vlasy tak sa ich snažila prefarbiť, čo však nedopadlo dobre. V knihe sledujeme aj postavu chlapca spolužiaka Gilberta, ktorý sa jej najskôr vysmieva a potom sa s ňou chce kamarátiť. Anna mu však nechce odpustiť, lebo sa dotkol jej citlivého miesta- jej červených vlasov.
    Kniha je veľmi pekne napísaná, páčila sa mi dynamika príbehu, dej, prostredie, charakter postáv, Annine veselé príhody. Kniha vychádza už dlhé roky a stále oslovuje nové generácie čitateľov. Som rada, že má aj ďalšie pokračovania a veľmi sa na ne teším.