Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu – Lucy Maud Montgomery

  Príbeh je o Anne Shirleyovej, sirote, ktorá je omylom adoptovaná súrodencami Marillou a Matthewom Cuthbertovými. Anne je 11 -ročné dievča s bujnou predstavivosťou, snovou povahou a veľkým srdcom. Jej príchod do Avonlea, malého mestečka na ostrove Princa Edwarda, prináša do života Cuthbertových aj do celého mestečka mnoho zmien a vzrušenia.

  Omyl a príchod do Avonlea: Súrodenci Cuthbertovci sa rozhodnú adoptovať chlapca, aby im pomohol s prácou na farme. V sirotinci však dôjde k omylu a namiesto chlapca im privedú Anne. Marilla je spočiatku rozhorčená a chce Anne vrátiť do sirotinca, ale Matthew si dievča obľúbi a presvedčí Marillu, aby si ju nechali.

  Adaptácia na nový život: Anne sa spočiatku ťažko adaptuje na život v Avonlea. Je zmätená z chladného a rezervovaného správania Marilly a Matthewa, ktorí sa líšia od jej temperamentnej a srdečnej povahy. Postupne sa však Anne darí prekonávať počiatočné ťažkosti a získava si priazeň Cuthbertových aj ostatných obyvateľov Avonlea.

  Školské dobrodružstvá: Anne tiež nastupuje do školy, kde sa stretáva s rôznymi spolužiakmi a zažíva mnoho veselých aj smutných príhod. Stáva sa z nej výborná žiačka, ktorá sa s nadšením učí a zapája sa do rôznych školských aktivít.

  Priateľstvá a konflikty: Anne si v Avonlea nachádza mnoho priateľov, s ktorými zažíva rôzne dobrodružstvá. Zároveň sa však stretáva aj s konfliktmi a nepriateľstvom, ktoré si musí vyriešiť.

  Láska a sklamanie: Anne prežíva prvé lásky a sklamania. Učí sa, čo to znamená milovať a byť milovaná, a zároveň sa vyrovnáva s bolesťou z odmietnutia.

  Rodinná tragédia: Anne zažíva aj ťažké chvíle, keď sa musí vyrovnať s tragickou smrťou Matthewa. Táto udalosť ju hlboko zasiahne a ovplyvní jej ďalší život.

  Cesta k dospelosti: Napriek všetkým ťažkostiam Anne dospieva v silnú a nezávislú ženu, ktorá si plní svoje sny a nachádza šťastie v živote.