Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu, Lucy Maud Montgomery

    Anna zo Zeleného domu je mimoriadne pútavá kniha, ktorá ma nadchla svojou príbehovou líniou a obdivuhodnými postavami. Anna, hlavná hrdinka, si nájde domov v Zelenom dome v Avonlea, v ktorom sa dostáva do rôznych zábavných, ale niekedy trochu nešťastných situácií.
    Lucy Maud Montgomery, kanadská autorka, vytvorila obrazy prírody a prostredia, ktoré sú tak živé a detailné, že som sa miestami cítila, akoby som tam bola. Okrem toho v knihe nájdeme aj témy, ako je priateľstvo, rodina, či sebaobjavovanie.
    Dej príbehu sa odohráva na začiatku 20. storočia. Kniha nám ponúka obraz zo života dievčaťa, menom Anna Shirley. Anna je sirota, ktorá bola poslaná na farmu do rodiny Cuthbertovcov, kde si ju súrodenci Marilla a Matthew Cuthbertovci mali adoptovať. Avšak pôvodne mal prísť chlapec, ktorý by im pomáhal s prácami na farme. Napriek nedorozumeniu, ktoré vzniklo sa napokon rozhodli, že si Annu predsa len nechajú. Síce si na jej povahu museli istý čas zvykať, no časom si ju veľmi obľúbili.
    Anna je veľmi energické, ale aj citlivé dievča s nekonečnou predstavivosťou. Vďaka svojmu pohľadu na život si získa srdcia mnohých ľudí vo svojom okolí. Prežíva rôzne dobrodružstvá a vytvára si nové priateľstvá.
    Napriek neľahkej minulosti, ktorej musela Anna v predchádzajúcich rodinách čeliť, konečne objaví teplo domova. Kniha je plná emócií a u čitateľa vyvoláva širokú škálu pocitov.