Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu, Lucy Maud Montgomeryová

  Anna zo Zeleného domu
  Anna zo Zeleného domu je román kanadskej autorky Lucy Maud Montgomeryovej. Dej sa odohráva na Ostrove princa Eduarda v dedine Avonlea.
  Rozpráva príbeh ryšavej siroty Anne Shirley, ktorá je omylom poslaná žiť s Marillou a Matthewom Cuthbertovými. Tí si chceli adoptovať chlapca, aby im pomohol na farme, no na stanici namiesto mládenca čakalo malé ryšavé, rozhodné a citlivé dievčatko. Anne je veľmi zhovorčivá a má bohatú fantáziu. V novom domove si zvyká a veľmi sa jej tam páči. Aj Matthew a Marilla si dievča obľúbia. Marilla je na Anne prísna, no Matthew má pre ňu veľké pochopenie a okamžite si ju zamiluje.
  Keď Anne nastúpi do školy a začne objavovať život v Avonlei, čelí mnohým výzvam. Jej najväčšou výzvou bolo spočiatku to, že v škole síce vynikala, ale stretávala sa tam aj so šikanovaním a predsudkami. Jedným z dôvodov boli jej ohnivo červené vlasy a pehy, ktoré trápili aj samotnú Anne. Hlavná hrdinka prežila ťažké detstvo v sirotinci. S bolestivými spomienkami na túto minulosť zápasí v celej knihe a snaží sa s nimi vyrovnať.
  Anne si časom nájde svoju prvú fyzickú priateľku Dianu a je to jej spriaznená duša, ktorá má pre ňu pochopenie. V škole spoznáva i priateľa Gilberta, s ktorým síce mala ťažký začiatok, ale spolu s Dianou sa stáva jej priateľom na celý život. Zároveň sa učí aj odpusteniu, empatii a dôležitosti druhej šance.

  Napriek týmto výzvam jej odolnosť, optimizmus a dobrosrdečnosť pomáhajú rásť a Anne nachádza svoje miesto v Avonlei i v srdciach ľudí okolo nej.
  Dievča zažíva taktiež množstvo zvláštnych príhod, ktoré vyvolala jej prchkosť a snaha páčiť sa. Napokon majú všetky šťastný koniec.

  Kniha sa končí, keď Anne dospieva v sebavedomú a nezávislú mladú ženu. Vyštuduje Queen’s Academy a získa štipendium na štúdium v Novom Škótsku. Súrodenci Cuthbertovci sú hrdí na jej úspechy.

  V závere sa Anne zamýšľa nad svojou budúcnosťou a možnosťami, ktoré ju čakajú. Teší sa na nové dobrodružstvá a zážitky a zároveň si uchováva spomienky na čas v Zelenom dome.

  Cieľom knihy je podľa mňa ukázať silu lásky, predstavivosti a pozitivity pri prekonávaní ťažkých chvíľ. Kniha stvárňuje cestu mladého dievčaťa, ktoré prekonáva životné výzvy
  s odvahou, kreativitou a láskavým srdcom.

  A tak som sa spoznala s obdivuhodnou ,,Anne with an E“.