Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu-Lucy Moud Montgomeryová

  Príbeh o sirote Anne Sherlyovej, ktorú si nechtiac adoptovali namiesto chlapca. Celý príbeh sa odohráva v Anglicku na ostrove princa Eduarda. Annu vychováva Marilla s jej bratom Matejom v Zelenom dome v dedine Avonlea. Po príchode do Avonlea sa Anna skamaráti so svojou celoživotnou „spriaznenou dušou“ Dianou.
  V škole musí prechádzať rôznymi prekážkami a ťažkým súperením s Gilbertom Blythom. Gilbert je dedinský chlapec, ktorý sa nenápadne zamilováva do hlavnej hrdinky.
  Po smrti Mateja odchádza Anna študovať. Skončením štúdia sa zamestná v škole pre dievčatá, kde pracuje ako učiteľka anglickej literatúry, a zároveň vychovávateľka. Počas svojho štúdia a práce učiteľky veľmi obľubuje literatúru. Píše básne a príbehy, kde využíva svoju pestrú fantáziu. V škole sa stretáva so svojou novou žiačkou, ktorá jej je priam ako dcéra.
  Neskôr sa opäť stretne s Gilbertom, za ktorého sa neskôr vydá. Spolu odchádzajú žiť do Londýna a zúčastnia sa prvej svetovej vojny, kde Anna pracuje ako vojenská novinárka, a Gilbert ako doktor. Anna prechádza opäť ťažkými situáciami, na ktorých jej nepomáha ani to, že sa musí postarať o malého Dominika, syna blízkeho priateľa, ktorý počas vojny zomrel, a zároveň hľadať svojho manžela, ktorý pri odchode do rôznych poľných vojenských nemocníc zostal nezvestný.
  Po dlhom hľadaní Gilberta nájde a po skončení vojny si adoptujú Dominika. Spolu odchádzajú žiť naspäť do Avonlea.

  Tento dievčenský román by som odporučila hlavne kvôli zaujímavému obsahu, príbehom z jej života, kde sa nachádzajú rôzne vtipné, ale aj ťažké udalosti, v ktorých sa spomína aj prvá svetová vojna. Zároveň je to aj romantická kniha a kniha plná fantázie hlavnej hrdinky Anny.