Preskočiť na obsah

Antigona

    Antigona
    Ku tejto knihe som sa dostal vďaka povinnému čítaniu v našej škole. Hneď na prvý pohľad ma kniha zaujala svojou jednoduchosťou a zaujímavým priam pohlcujúcim dejom a samozrejme aj svojím obalom. Ako som už spomínal, kniha je veľmi jednoduchá a krátka a napriek tomu ma do seba vtiahla svojím príbehom.
    Kniha má veľa postáv, no moja obľúbená postava je samozrejme Antigona ktorá bola zaujímavá hlavne tým že si vážila Božie zákony viac Ako tie ľudské a na to bohužiaľ aj doplatila. Ďalšie postavy ma taktiež zaujali svojimi vlastnosťami. V Príbehu vystupoval aj Kráľ Kreón ktorý doplatil na svoju bezcitnosť a tvrdohlavosť. Jeho zlé vlastnosti ma niekedy vystihujú. Niekedy si hovorím že som tvrdohlavý ako Kreón. Najhoršie na tom je že vystihujú aj ostatných ľudí. Vďaka tejto postave som sa najviac poučil a vstúpil si do svojho svedomia. Najhoršie na tom je že Kreón na svoje správanie doplatil aj stratou svojej najbližšej rodiny. Nikoho nepočúval a riadil sa iba sám sebou. Božie zákony mu boli ukradnuté. Jeho najhorší skutok bol, keď Antigoniného brata Polyneika nepochoval a jeho telo mŕtve telo vláčil po celom kráľovstve bez zľutovania. Antigona umučené mŕtve telo svojho brata pochovala dôstojným spôsobom. Kreón to zistil a Antigonu uväznil do strašného kamenného vezenia. Najhoršie na tom bolo že Antigona bola snúbenica Kreónoveho syna. Nakoniec sa Antigona obesila v svojom zajatí. Keď sa to dozvedel jeho syn tak to pre mňa bola veľmi emocionálna chvíľa.
    On ju tak miloval že na tomto svete bez nej nedokázal ďalej žiť. Zabil sa a Zabila sa aj Kreónová manželka. Až vtedy si Kreón vstúpil do svojho svedomia lenže bohužiaľ, už bolo neskoro.
    Preto sa riadim touto knihou, pretože je pre mňa neuveriteľne poučujúca. Nemôžeme byť tvrdohlavý a bezcitný ako Kreón. City a láska je ten najkrajší dar aký máme a mali by sme na ňom aj pracovať, pretože človek bez citov je „mŕtvy človek“