Dej sa začína po vojne medzi dvoma bratmi, Eteoklom a Polynikom, ktorí sa navzájom zabili počas boja o trón Theb. Po ich smrti sa nový vládca, Kreón, rozhodne pochovať len Eteokla ako hrdinu a zísť s poctami, pretože bojoval za mesto, ale telo jeho brata Polynika nechá nepochované, považujúc ho za zradcu. Antigona je však rozhodnutá pochovať svojho brata Polynika, čo je v rozpore s Kreónovým rozkazom. Napriek hrozbe trestu sa rozhodne porušiť zákony a urobiť to, čo považuje za správne – podľa zákonov bohov, ktorí vyžadujú, aby mŕtvi boli pochovaní.Isméné, Antigonina sestra, sa jej pokúša odradiť a radí jej, aby rešpektovala Kreónove príkazy, pretože by inak riskovala svoj život. Antigona je však neoblomná a rozhodne sa pokračovať v svojom úmysle.
Kniha Antigona od Sofokla je pre mňa silným príbehom o konflikte medzi osobnou morálkou a autoritou. Je fascinujúce, ako sa postavy, najmä Antigona, rozhodnú ísť proti zákonom, ktoré považujú za nesprávne, aby nasledovali vyššie, božské právo. Antigona pre mňa predstavuje odhodlanosť a odvahu postaviť sa za to, čo považuje za spravodlivé, aj keď to znamená riskovať vlastný život.
Na druhej strane, Kreón je postava, ktorá mi ukazuje nebezpečenstvo pýchy a nezlomnosti. Jeho neochota počúvať rady a varovania od ostatných postáv vedie k tragédii. Jeho rozhodnutie zadržať spravodlivosť v rámci ľudských zákonov na úkor božských hodnôt sa ukáže ako jeho najväčšia chyba.
Tragédia tejto knihy spočíva v tom, že aj keď obe strany majú svoju pravdu, ich neochota ustúpiť a nájsť kompromis vedie k nevyhnutným a bolestivým následkom. Myslím si, že Antigona je stále aktuálnym príbehom o sile presvedčenia a hodnotách, ktoré si treba strážiť, aj keď sa svet okolo nás mení.