Preskočiť na obsah

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

    Malý princ je alegorická novela, ktorú napísal francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry v roku 1943. Na prvý pohľad je to príbeh stretnutia letca, ktorý havaroval v púšti, a malého princa, chlapca pochádzajúceho z asteroidu B-612. Pod povrchom tohto jednoduchého rozprávania sa však skrýva oveľa hlbšie a filozofickejšie posolstvo.
    Hlavnou postavou je malý princ, ktorý svojimi skúsenosťami a dobrodružstvami na iných planétach predstavuje nevinnosť a detskú fantáziu. Na svojich cestách sa stretáva s rôznymi postavami, ako je kráľ, ktorý nemôže vládnuť svojim poddaným, geograf, ktorý sa nezaujíma o dôležité veci, alebo obchodník, ktorý chamtivo hromadí hviezdy. Každá z týchto postáv symbolizuje rôzne ľudské vlastnosti a nedostatky.
    Prostredníctvom Malého princa autor poukazuje na skrytú krásu detského pohľadu na svet a na to, ako dospelí často strácajú schopnosť vnímať a oceňovať najdôležitejšie veci v živote. Dospelí v knihe sú zaneprázdnení povrchnosťou, chamtivosťou a mocou, zatiaľ čo malý princ sa zaujíma o lásku, priateľstvo a starostlivosť o druhých. Malý princ sa dotýka aj tém ako osamelosť, zodpovednosť, smrť a láska. Je tam mnoho myšlienok na ktoré sa treba viac zamyslieť na to, aby sme ich pochopili. Je to nádherný príbeh a určite stojí za to si ho prečítať.