Preskočiť na obsah

Antoine De Saint – Exupéry : Malý princ

    V detstve Antoine vášnivo kreslil, no dospelí nedokázali pochopiť jeho umeleckú víziu. Jedného dňa ho osud zaviedol do púšte, kde po havárii lietadla prežil noc osamotený. Ráno ho prebudil zvláštny požiadavok malého chlapca – nakresliť mu ovečku. Antoine mu nakreslil ovečku v debničke, čím si získal jeho priazeň.

    Postupne sa zoznamovali. Malý princ pochádzal z miniatúrneho asteroidu a Antoine zistil, že jeho život napĺňa pozorovanie západu slnka a starostlivosť o ružu. Malý princ zdieľal s Antoinom svoje dobrodružstvá z vesmíru – opísal mu bizarné postavy, ktoré stretol na rôznych asteroidoch, ako napríklad márnivého kráľa, lampára či zemepisca. Zemepisec mu poradil navštíviť Zem, a tak sa ocitol v púšti, kde stretol Antoinea.

    Spoločne skúmali svet Zeme a Antoine sa dozvedal o Malom princovi a jeho malej planétke. Keď im začali dochádzať zásoby, vydali sa hľadať studňu. Našli ju, no vôbec nepripomínala studne z púštnych príbehov.

    Blížil sa deň výročia princovho dopadu na Zem a on ho chcel stráviť na presnom mieste, kde sa to stalo. Zdôveril sa Antoineovi, že sa musí vrátiť domov, lebo je zodpovedný za svoju ružu. Zároveň ho prosil, aby s ním v tú noc nešiel, lebo to bude vyzerať ako smrť. Napriek tomu ho v tú noc uštipne had a Antoine zostane sám v púšti. Malý princ síce „zomrie“, ale jeho duša sa vracia na jeho malý asteroid, aby sa opäť staral o svoju milovanú ružu.