Preskočiť na obsah

Antoine De Saint – Exupéry : Malý princ

  Malý princ“ je filozofická kniha napísaná francúzskym spisovateľom a letec Antoine de Saint-Exupéryom. Príbeh je písaný ako rozprávka pre deti, ale zároveň je plný hlbokých myšlienok a filozofických úvah, ktoré oslovujú čitateľov všetkých vekových kategórií.

  Úvod:

  Príbeh začína tým, že autor opisuje svoje vlastné detstvo, kedy sa stal pilotom a stretol sa s malým princom na púšti. Autor pripomína, že dospelí často nerozumejú detským myšlienkam a svetu.
  Stretnutie s malým princom:

  Hlavná postava, pilot, havaruje s lietadlom na púšti a stretáva sa s malým princom, ktorý pochádza z malého asteroidu. Malý princ túži po pochopení sveta a hľadá priateľstvo.
  Príbehy malého princa:

  Počas stretnutia s pilotom malý princ rozpráva rôzne príbehy zo svojich ciest medzi planétami a stretnutia s ich obyvateľmi. Tieto príbehy obsahujú hlboké myšlienky o ľudskom živote, láske, zodpovednosti a citlivosti.
  Stretnutie s rôznymi postavami:

  Malý princ stretáva rôzne postavy, ako sú kráľ, pijan, obchodník, lampár, záhradník a ďalšie. Každá postava symbolizuje nejaký aspekt dospelého sveta a jeho nedostatky.
  Filozofické posolstvo:

  Príbeh Malého princa obsahuje mnoho filozofických posolstiev, ktoré oslovujú dospelých čitateľov. Jedno z najslávnejších je posolstvo o dôležitosti viditeľného i neviditeľného, ​​ktoré si človek cení až vtedy, keď oň príde.
  Rozlúčka:

  Príbeh končí tým, že malý princ opúšťa Zem a odchádza späť na svoj planetárny asteroid. Pilot so smútkom spomína na ich stretnutie a uvedomuje si dôležitosť toho, čo mu malý princ priniesol.
  „Malý princ“ je klasické dielo, ktoré oslovuje čitateľov na mnohých úrovniach. Je to nielen rozprávka pre deti, ale aj hlboký filozofický príbeh o ľudskej podstate, láske, zmysle života a strate.