Preskočiť na obsah

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

    Malý Princ je jedna z najvýznamnejších a najobľúbenejších kníh 20. storočia, ktorú napísal francúzsky autor Antoine de Saint-Exupéry a bola prvýkrát publikovaná v roku 1943. Tento dielo, často považované za detskú knihu pre dospelých, je filozofický príbeh s hlubokými myšlienkami o ľudskom živote, láske, strate, samote a priateľstve.

    Príbeh začína stretom rozbitého lietadla a jeho pilota, ktorý sa ocitne v púšti Sahara. Tu stretáva záhadného mladého chlapca známeho ako Malý Princ, ktorý pochádza z inej planéty – asteroidu B-612. Malý Princ rozpráva pilotovi o svojej púti z planéty na planétu, kde stretáva rôzne postavy, ktoré symbolizujú rôzne aspekty ľudskej povahy a spoločnosti. Medzi nimi je kráľ, ktorý chce vládnuť nad všetkým, čo vidí, márnivý muž, ktorý chce byť obdivovaný, biznismen, ktorý sa snaží vlastniť hviezdy, a opilec, ktorý pije, aby zabudol na hanbu, že pije.

    Tieto stretnutia odrážajú Saint-Exupéryho kritiku ľudskej povahy a spoločenských konvencií. Malý Princ, naopak, predstavuje nevinnosť, čistotu a lásku. Jeho najhlbším vzťahom je s kvetom, ktorý opustil na svojej planéte – ružou, ktorú miluje, ale zároveň ho frustrovala jej povrchnosť a márnivosť.

    Najpamätnejšia časť príbehu sa týka Malého Princa a líšky, ktorá mu učí o podstate vzťahov a o tom, že „To, čo je dôležité, je očiam neviditeľné“. Táto myšlienka je kľúčovou tézou celého diela, poukazujúca na to, že pravá hodnota a krása sveta nie sú viditeľné na prvý pohľad a musíme hľadať hlbšie, aby sme ich pochopili.

    Na konci príbehu Malý Princ musí opustiť Zem, aby sa vrátil k svojej ruži. Jeho odchod je zobrazený v metafore o hadovi, ktorý ho uštipne, aby mu umožnil vrátiť sa na svoju planétu. Tento moment je plný emocionálneho náboja a poukazuje na témy obety, lásky a návratu k podstate.