Preskočiť na obsah

Atomic Habits – James Clear

    Už z názvu knihy vyplýva, že nejde o beletriu alebo triler. Kniha je z oblasti náučnej literatúry a zameriava sa na dôležitosť samotných návykov a ich správne vytváranie.

    Možno to znie veľmi zvláštne. Prečo by sme sa mali pozastavovať nad návykmi a prečo by sme im mali prikladať vôbec nejaký dôraz ?
    Presne toto som sa sama seba pýtala pri prvých stranách knihy. Nepokladala som to za veľmi dôležité no aj tak som na odporúčanie môjho knižného anjela pokračovala v jej čítaní a vôbec to neľutujem. Táto kniha mi umožnila pochopiť dôležitosť každého jedného návyku ktorý mám ktorý som si podvedome vytvárala. Naučila som sa nielen vytvárať si správne návyky a odstrániť tie zlé ale aj ako byť trpezlivá pri tvorbe nových návykov. Vďaka rôznym psychologickým technikám som sa naučila pracovať s mysľou a chápať detaily svojho správania a vplyvu môjho okolia. Ja som knihu čítala po anglicky a aj keď študujem bilingvalnú školu musela som si zopár náročnejších slov vyhľadať a preložiť. Tiež som si počas jej čítania zapisovala dôležité údaje ktoré som si neskôr zrekapitulovala a to mi pomohlo viac si zapamätať jej obsah. Z vlastnej skúsenosti vy som odporúčila čítať náučné knihy najskôr materinskom jazyku a postupne potom v iných jazykoch.
    Myslím si že kniha atómové návyky je určená každému kto sa chce zlepšovať akejkoľvek oblasti svojho života. Pri jej čítaní som si uvedomila veľa momentov z vlastného života v ktorých sa mám ešte čo zlepšovať. Kniha je pomerne hrubá no jej obsah je veľmi dobre rozdelení takže jej čítanie bolo pre mňa omnoho ľahšie. Vďaka jednotlivým zhrnutia na konci každej kapitoly mi dal autor presné myšlienky ktoré chcel vyjadriť a ktoré som mohla aplikovať v praxi. Knihu by som určite odporučila každému pretože každý z nás sa rozvíja nech už je to v akejkoľvek oblasti a je dôležité aby sme mali tie správne návyky ak chceme uspieť. Možno si to často ani neuvedomíme no práve v detailoch a detailnej práci tkvie ovocie dobre zasiateho úspechu. Tým teraz nemyslím že by sme mali byť detailisti no netreba prehliadať dôležitosť maličkostí. Autor to pekne vystihol v príklade 1 percenta. Ak sa budeme snažiť byť každý deň lepšími aspoň o 1% na konci roka budeme lepšími o 365 percent. Nemusíme každý deň lámať rekordy a prekonávať samého seba no stačí vytrvať a krôčik po krôčiku budovať správne návyky ktorými sa dostaneme k vytúženému cieľu.