Príbehy sa odohrávajú v Tajove a Banskej Bystrici, dakedy medzi rokmi 1874 a 1940. Medzi hlavných protagonistov deju patria Starý otec (autorov starý otec) a jeho vnuk (autor), no jeho stará mama je v príbehu často spomínaná tiež. Vzťahy medzi starú mamou a starým otcom sú manželské a ich vnuk sa na nich pozerá s úctou, dôverou a priateľstvom. Vzťahy starého otca a vnuka by bolo možné tiež prirovnať ku vzťahu otec-syn, syn-otec.
Téma poviedky „Prvé hodinky“ hovorí o tom ako vnuk počas svojej školskej dochádzky nevlastnil žiadne hodinky, čo ho frustrovalo. Keď požiadal starých rodičov o peniaze na hodinky, alebo o to aby mu ich kúpili, odpoveďou boli zvyčajne výhovorky, alebo sľuby že ak si „prigazduje“ nejakú čiastku, kúpia mu ich. Preto skúsil začať gazdovať, no vždy keď zarobil nejaké peniaze, požičal ich starým rodičom, alebo minul na mumák. Keď sa začal blížiť jarmok, na ktorom mali byť hodinky kúpené. Na trhu plánovali (starý rodičia ) predať jalovicu, kúpiť kabát a ak bude kúpený za lacno, možno aj hodinky. Jalovica sa predala dobre, ale kabát bol drahý a preto starý rodičia hodinky nekúpili. No potom keď stará mama „strápni“ starkého na verejnosti, lebo sa chcel o hodinky pasovať s murínom (resp. príslušník ekvatoriálnej rasy). Ak by ho položil na lopatky, vyhral by zlaté hodinky. No stará mať ho začala nahlas prehovárať, aby sa nešiel pasovať a preto sa starý otec nahneval a z trucu kúpil vnukovi hodinky.
V poviedkach boli použité historizmy a aj archaizmy, takže významy daktorých slov som musel vyhľadávať na internete. Kniha mi pomáhal si tiež uvedomiť odlišnosť, jazyka, kultúry a celkového život vtedy a teraz.
Knihu by som odporučil všetkým dospelým, prípadne mojim rovesníkom (12-14), ale mladším generáciám (tj. deťom) už nie.
