Preskočiť na obsah

Babka na rebríku, Dušan Dušek

  Prečo som si vybral túto knihu?
  Raz mi zavolala krstná, že na facebooku objavila čitateľskú súťaž. Pohľadala knižky, medzi ktoré patrila aj Babka na rebríku. Malo to vtipný názov a je to podobné realite. V realite totiž bývame v jednom dome s babkou a niekedy sa jej dostane do rúk rebrík.

  O čom je kniha Babka na rebríku?
  Kniha je o rodine, ktorú tvorí 5 členov rodiny: babka, babkin syn poštár Ignác, jeho žena Katka, najrýchlejšia cyklistka a ich deti Ferko/ Feričko/ Ferisko/ František a dcéra Lojzka. A zažívajú spolu rôzne príbehy.
  V knihe sa mi najviac páčil príbeh, ktorý nesie meno Pierko. V príbehu ide o to, že babka ide na rebrík (po prvé aj naposledy), aby obrala čerešne. (A toto je úplne ako naša babka, aj ona je často vylezená na čerešni.) Keď oberala čerešne, prileteli škorce. Keď prileteli, mysleli si, že babka im chce všetko obrať a začali jej robiť zle. Babka zistila, že má plné košíky. A škorcom povedala, nech sa neboja, že zvyšok im nechá. Vodca škorcov prišiel za babkou, že ju pohladká, ale babka sa zľakla, lebo si myslela, že ju chce poštípať. A vtom sa babka šmykla a spadla z rebríka. Ale škorce ju chytili a zložili babku ako pierko na zem. Babka chcela spraviť čerešňový lekvár na zimu, ale zvyšok rodiny ich stihol všetky zjesť.
  Táto kapitola sa mi páčila z celej knihy najviac preto, lebo je to podobné realite s našou babkou.

  V knihe sme našli aj chyby.
  Spisovateľ asi sliepky nikdy nechoval. Inak by vedel, že sliepkam sa vyberajú vajcia každý deň, lebo by sa mohli pokaziť. A v tejto rozprávke ich u sliepok nechal až tri dni.
  Ani obrázky s príbehom úplne nesedeli. V knihe sa píše o troch sliepkach a nakreslených tu bolo osem.

  Príbehy s babkou a Feričkom boli celkom vtipné. Dosť sme sa pri nich s krstnou nasmiali.