Preskočiť na obsah

Bestie

    ÓscarMartínez vynaložil neuveriteľné úsilie hraničiace so strachom o holý život aby táto kniha vôbec vznikla. Nielenže prináša autentické rozhovory s migrantmi, ale v niektorých situáciách prekračuje tenkú hranicu medzi zdanlivo bezpečným, a tým, kedy sa dostáva do hľadáčika drogových zločineckých kartelov ozbrojených až po uši. Je neuveriteľné, aké silné a autentické svedectvo jeho „Beštia“ prináša.“Beštia“ – tak domáci prezývajú nákladné vlaky, ktoré prichádzajú až k hraniciam USA a na ich strechách sa vezú migranti mieriaci za lepšou budúcnosťou. Okrem toho, že musia čeliť samotným nástrahám, ktoré táto doprava, stávajú sa tiež súčasťou obrovského, priam masového obchodovania tzv. Los Zetas – zločineckej organizácie vyberajúcej „výpalné“ od každého z nich. Ak nemáte požadovanú sumu potrebnú k zaplateniu, gangy vás pripravia o život bez mihnutia oka.

    Okrem mapovania osudov ľudí vezúcich sa na chrbte Beštie, autor vypovedá o chudobe, hlade, sexuálnom obťažovaní zo strany rodinných príslušníkov a snahe uniknúť vopred určenému osudu, ktorý čaká na tunajšie ženy. V Mexiku dochádza vo veľkom k obchodovaniu s mladými dievčatami, ktoré si musia zarábať prostitúciou. Mnohé z nich pochádzajú z rozvrátených rodín a z prostredia plného násilia. Okrem toho, že môžete byť obeťou okradnutia či znásilnenia, veľmi často tu dochádza k únosom, kedy kartely žiadajú od rodinných príslušníkov výkupné. Migranti sa nemôžu obrátiť ani na políciu či úrady, pretože tie sú skorumpované a kontakty Los Zetas siahajú až k najvyšším priečkam.

    Autor je naozaj mimoriadny pozorovateľ a spisovateľ. Nepíše knihu za stolom niekde v bezpečí. Je v priamom kontakte so všetkou tou hrôzou, ktorá je v Mexiku považovaná za už pomerne bežný jav. Pocity po dočítaní boli drsné i smutné predstavujúce jeden obrovský problém, ktorý nemá vôbec ľahké riešenie.