Preskočiť na obsah

Black hawk down

    „Black Hawk Down“ je kniha, ktorá opisuje udalosti zo snaženia sa amerických síl o zatknutie somálskeho vojenského vodcu Mohameda Farraha Aidida v októbri 1993 v Mogadišu, Somálsko. Udalosti, ktoré sa stali známymi ako bitka v Mogadišu, sú opísané Bowdenom cez pohľad vojakov, ktorí sa zúčastnili na misii.

    Kniha sa začína s vysvetlením dôvodov , ktoré viedli k rozhodnutiu USA zasiahnuť do konfliktu v Somálsku a poslať tam humanitárnu misiu. Bowden venuje čas na predstavenie jednotlivých členov amerických jednotiek, ich prípravy na misiu a plánovania operácie.

    Keď sa však misia začína, veci sa začínajú kaziť. Úloha zatknúť Aidida sa zvrhne do krutej bitky, ktorá sa koná v somálskych uličkách plných nepriateľských bojovníkov. Americké jednotky sa ocitajú v obkľúčení a bojujú o svoj život.

    Bowden v knihe podrobne opisuje každý krok a rozhodnutie, ktoré ovplyvnilo vývoj udalostí v bitke v Mogadišu. Čitatelia sa dozvedajú o odvahe a odhodlaní amerických vojakov, ale aj o ich chybách a nedostatkoch.

    „Black Hawk Down“ je fascinujúci príbeh o modernom vojenskom konflikte a ukážke náročnosti boja v meste a zároveň ukazuje dôležitosť vzájomnej podpory vojakov voči sebe navzájom.