Preskočiť na obsah

Boh Múch

  Kniha je o skupine chlapcov, ktorých lietadlo spadne na opustenom ostrove. Keďže vedia, že sa odtiaľ tak skoro nedostanú, rozhodnú sa tam usídliť.
  Táto kniha bola podľa môjho názoru celkom zvláštna. Ako nápad táto kniha znie zaujímavo, ale pre mňa moc zaujímavá nebola. Je stará a ťažko sa niektoré opisy čítali, niekedy som dokonca musela prečítať paragraf päť krát aby som porozumela čo sa udialo. Aj keď človek preskočil zopár strán, vôbec sa nestratil v deji, boli tam mnohé zdĺhavé opisy ktoré mohol autor skrátiť alebo úplne vynechať. Rozumiem že tie opisy tam boli pravdepodobne aby sa čitateľ vedel vcítiť do scény, ale ja som mnohokrát knihu položila a išla robiť niečo iné, pretože ma zdĺhavý opis priestoru unudil. Mňa kniha nudila, aj krvavé scény, ktoré by ma za normálnych okolností zaujali mi proste neprišli zaujímavé. Táto kniha sa mi ťažko čítala a preto som na nej aj veľmi prokrastinovala. Dokonca som čítala anglickú verziu, pretože sa mi po anglicky číta lepšie a aj tak som mala nulovú motiváciu knihu otvoriť.
  Kniha je napísaná z pohľadu neznámeho rozprávača v tretej osobe ktorý sa najviac zaujíma o osoby Ralpha, Jacka a Simona.
  Ralph je atletická, charizmatická, morálna hlavná postava, zvolená za vodcu chlapcov na začiatku knihy. Ralph je predstavovaný ako poriadok, civilizácia a rozumné & produktívne myslenie. Zatiaľ čo väčšina ostatných chlapcov sa spočiatku zaoberá hraním a zábavou Ralph sa pustí do stavby chatrčí a premýšľa o spôsoboch, ako maximalizovať svoje šance na záchranu.
  Simon stelesňuje vrodenú ľudskú dobrotu. Ostatní chlapci zanechajú morálne správanie, no Simon nie. Na rozdiel od všetkých ostatných chlapcov na ostrove, Simon koná morálne nie z pocitu viny, ale preto, že verí v prirodzenú hodnotu morálky. K mladším deťom sa správa láskavo a je prvý, kto si uvedomuje čo je monštrum na ostrove.
  Jack je vodca starších chlapcov – zboristov – neskôr lovcov, všetci v ňom videli silného veliteľa, avšak iba kvôli jeho drzej a arogantnej povahe. Zobrazuje anarchiu a necivilizovanosť, je nepríjemný a stojí si za svojím.
  Oslobodení od pravidiel, ktoré im predtým uvalila dospelá spoločnosť, bojujú chlapci opustený na ostrove s protichodnými ľudskými inštinktami.
  Chlapci sa zhromaždia na pláži a zvolia si vodcu. Vo voľbách Ralph porazí Jacka, ktorý je nahnevaný z jeho prehry. Ako chlapci skúmajú ostrov, napätie rastie medzi Jackom, ktorý sa zaujíma len o lov, a Ralphom, ktorý verí, že väčšina úsilia chlapcov by mala smerovať k budovaniu prístreškov a udržiavaniu signálneho ohňa pre okoloidúce lode. Keď mladší chlapci začnú hovoriť že na ostrove žije nejaký netvor, chlapci sa začnú báť a skupina sa začne rozdeľovať na dva tábory podporujúce Ralpha a Jacka. Nakoniec Jack vytvorí úplne nový kmeň a úplne sa ponorí do divokosti lovu.
  Simon sa stretne s Bohom múch a uvedomí si, čo je netvor na ostrove. Keď sa Simon pokúsi priblížiť k ostatným chlapcom a oznámiť im túto správu, vrhnú sa na neho a zabijú ho.
  Stavím sa, že sú ľudia, ktorých Boh múch baví. A to vôbec nie je zlé. Ale pán Golding mohol túto knihu o zopár strán skrátiť a bola by, aspoň pre mňa, zaujímavejšia.