Preskočiť na obsah

Boh múch

  Kniha je písaná z pohľadu neznámeho rozprávača ktorý rozpráva v tretej osobe. Taktiež táto kniha bola veľmi ťažká na čítanie pre mňa kvôli zdíhavým opisom a deju čo niekoľko strám nikam nesmeroval. Knihu som čítala v anglickom vidaní, ale stále som jej nepríšla na chuť. Keby si autor odpustí tie opisy by sa určite čítala lahšie a nie tak zdíhavo a nezáživne.
  Príbeh ide tak, že nad opusteným tropickým ostrovom je zostrelené lietadlo evakuujúce skupinu školákov z Británie. Dvaja z chlapcov, Ralph a Piggy..
  Ralph je múdry, športový, Ralph nevychádza s Jackom. Dvanásť ročný Ralph bol zvolený za hlavu skupiny na začiatku knihy. Mal najvyššie ambície a bol najpracovitejší zo skupiny chlapcov preto lebo zatial co sa chlapci zaoberajú hraním, Ralph už vymýšlal ako navýšiiť šance na prežitie a záchranu ostatných.

  Piggyho nezávislosť a ohľaduplnosť mu bránia v tom, aby ho skupina úplne pohltila, takže nie je tak náchylné na mafiánsku mentalitu, ktorá prepadá ostatných chlapcov. Piggy sa však podobne ako Ralph nevyhne pokušeniam divočiny na ostrove.Jedna z malo poznamok k jeho vyzore boli jeho okuliare, ktore neskor pomohli zazat ohen. Ráno sa piggy a Ralph priznajú že sa podieľali na útoku a vražde Simona.

  Simon je hanblivý, citlivý chlapec v skupine. Simon, istým spôsobom jediná prirodzene „dobrá“ postava na ostrove, sa k mladším chlapcom správa láskavo a je ochotný pracovať pre dobro ich komunity. Simon je jedinou postavou, ktorej zmysel pre morálku, nevnucuje spoločnosť. Simon predstavuje prirodzenú dobrotu, v protiklade Jacka a vnútenej morálke civilizácie, ktorú reprezentujú Ralph a Piggy.

  Zatiaľ čo Simonovu smrť možno považovať za nehodu. Piggyho vražda je na ostrove tým najúmyselnejším a najnevyhnutnejším momentom, kedy je prerušené posledné puto skupiny s civilizáciou a ľudstvom. Vrazda nastala tak ze Simon sa stretne s Bohom múch a uvedomí si, že je netvor na ostrove. Keď sa Simon pokúsi priblížiť k ostatným chlapcom a oznámiť im túto správu, vrhnú sa na neho a zabijú ho.

  Objavia na pláži lastúru a Piggy si uvedomí, že by sa dala použiť ako roh na privolanie ostatných chlapcov, pustili sa do voľby vodcu a vymýšľali spôsob, ako sa zachrániť. Za vodcu si vyberú Ralpha a Ralph vymenuje, Jacka, aby mal na starosti chlapcov, ktorí budú loviť potravu pre celú skupinu. Ralph, Jack a Simon sa vydávajú na výpravu, aby preskúmali ostrov. Počas skúmania sa zvíši napätia medzi ralphom a jackom lebo jack chce iba loviť. Keď sa vrátia, Ralph vyhlási, že musia zapáliť oheň, aby upútali pozornost okoloiducich lodi. Omylom sa velky zapaleny peň zlavil z zabil chlapca. Malý chlapci začali hovoriť že na ostrove je nejaký netvor a tak sa začnú báť. Skupina sa rozdelí na dva tábory. Ralpha a jacka. Jack ku koncu vytvorí nový kmen a ponorí sa plne len do lovu.