Preskočiť na obsah

Boh Múch-William Golding

  Kniha sa odohráva na opustenom ostrove kde skupinka chlapcov stroskotala pri páde ich lietadla. Chlapci sa stretli na krajnej časti opusteného ostrova pri mori a zvolili si za svojho vodcu Ralpha. Ralph je 12. ročný, blonďavý chlapec, ktorý zvolal prvé zasadnutie stroskotancov na ostrove spolu s jeho kamarátom Bravčom.
  Bravčo je 12. ročný chlapec, širšej postavy s veľmi dobrými a zmysluplnými poznámkami, ktoré smerovali väčšinou na Jacka. Jack, tak isto starý ako Bravčo a Ralph, má loveckú a odvážnu povahu a rád sa háda s Bravčom.
  Keďže sa všetci chlapci ocitli spolu na opustenom ostrove, tak sa chceli odtiaľ čo najrýchlejšie dostať domov. Chlapcom napadlo, že založia na vrchu ostrova signálny oheň, o ktorý sa museli starať každý deň dvaja chlapci. Jeden deň mali oheň strážiť Jack a jeho kamarát lovec, svoju úlohu však nedodržali, pretože sa rozhodli ísť uloviť diviaka. Oheň tým pádom zhasol a práve okolo plávajúca nákladná loď, ktorá by ich mohla zachrániť si ich samozrejme nevšimla. Jack s kamarátom neulovili diviaka a sklamaní sa vrátili naspäť do ich kempu. Tam na nich už čakal nahnevaný Ralph a oznámil im skutočnosť, že kvôli ich nezodpovednosti so strážením ohňa ich minula záchranná loď. Chlapci sa preto veľmi medzi sebou rozhádali a rozdelili sa na dve skupinky, jednu, ktorú viedol Jack a druhú Ralph…
  Najviac sa mi na knihe páčilo ako autor vyjadril veľké vekové rozdiely medzi ,,malkáčmi a velkáčmi“ , ako sa nie vždy zhodli v názoroch a ako nie vždy ,,malkáči“ pomáhali, keď mali. Tiež sa mi páčilo, ako vedeli využiť Bravčove okuliare na založenie ohňa a ako ,,velkáči“ vždy rozmýšľali o následkoch vecí, ktoré sa snažili spolu plánovať.
  Na knihe sa mne osobne nepáčilo ako autor opisoval niektoré nepríjemné situácie dopodrobna. Taktiež sa mi nepáčilo ako sa chlapci vedeli kvôli maličkostiam rozhádať a pomaly sa až pozabíjať.
  Knihu odporúčam mojím rovesníkom, ktorým sa páčia dobrodružné príbehy o prežívaní, vzťahoch medzi ľuďmi a nezhodami v názoroch.
  Či by som mal chuť si knihu ešte raz prečítať, neviem, asi skôr nie ako áno