Preskočiť na obsah

Brandon Sanderson- Kadeti

    Túto knihu som si vybrala preto že ma zaujala svojou obálkou. Tiež som si ju vyprala pretože mi ju odporučila kamarátka.
    Spensra žije na planéte ktorá je už desaťročia obklopená troskami a napádaná neznámymi mimozemšťanmi. Jej snom je stať sa pilotkou a bojovníčkou ako tie o ktorých jej rozprávala stará mama. Tento sen sa zdá byť nemožný pretože je dcérou zbabelca ktorý utiekol keď ho jeho ľud najviac potreboval. Spensra sa ale nevzdáva a zo všetkých síl sa snaží uspieť na teste v ktorom keď uspeje, dostane miesto v novo vzniknutej letke. Počas toho ako sa pripravovala na test v jaskyniach v ktorých loví našla starú kozmickú loď. Snaží sa svojho najlepšieho kamaráta presvedčiť aby sa ju snažili opraviť. Najprv nesúhlasí pretože sa boji novovzniknutých problémov ale nakoniec súhlasí že sa ho pokúsia opraviť. Na teste sa ale potyká s nespravodlivosťou a to v podobe, že privilegovaním účastníkom testu stačí na test napísať len svoje meno a automaticky uspejú, naopak Spensra dostane test ktorý takmer vôbec nesúvisí s tým na čo sa pripravovala. Nakoniec sa jej podarí v teste uspieť a tým pádom je bližšie k tomu stať sa pilotkou. Najprv sa zoznámila zo svojou novou letkou s ktorou sa bude nasledujúce mesiace učiť pilotovať a pracovať ako tím. Pri zoznamovaní si našla novu kamarátku ale aj svojho nového rivala. Ako tak čas plynul Spensra a jej letka sa naučila pilotovať ako v simulátoroch tak aj v skutočných lodiach počas bitiek sa najprv držali ďalej od centra diania, ale ako sa časom zlepšovali už so bitiek zapájali aj oni. Bitky boli z času na čas náročnejšie čo si Spensra užívala pretože z ich letky bola jednou z najlepších čo znamenalo že nepriatelia sa zameriavali na ňu. Nikto nevedel prečo sa ich nepriateľa ktorých nažívali ,,Krelovia“ zameriavajú na silnejších jedincoch a nie naopak ale Spensre to náramne vyhovovalo. Počas náramne náročne bitky je tímovú partnerku zasiahli a ona zomrela. Po tomto náročnom boji dostali voľno a Spensra sa rozhodla zatiaľ zapracovať na svojej ukrytej kozmickej lodi a pátrať čo sa v skutočnosti stalo z jej otcom. Nakoniec zistila že jej otec nebol ani zbabelec ani šialenec ale keď chcela vyjsť s pravdou von nastal asi ten najväčší útok. Ako tak vedci bojovali vyzeralo to že je s nimi koniec, preto sa Spensra rozhodla urobiť niečo šialené a to opustiť atmosféru. Čo sa jej nakoniec aj podarilo. Nakoniec sa zistilo že ,,Krelovia“ ich planéta slúžila ako ich vezenie a ,,Krelovia“ ich mali iba držať na uzde.
    Na tejto knihe sa mi páčil postupný vývoj a prepracovanosť jednotlivých postáv ako aj dej a prostredie v ktorej sa dej odohráva. Bolo zaujímavé sledovať ako sa dej postupne vyvíja. Tiež sa mi páčilo ako nám autor poskytol ilustrácie kozmických lodí a manévrov. Hneť sa to ľahšie predstavovalo a nebola som s toho zmetená. Keďže kniha má otvorený koniec neviem sa dočkať na jej pokračovanie.