Preskočiť na obsah

Brandon Sanderson-Stormlight Archive

  Brandon Sanderson- Stormlight archive

  Knižná séria sa skladá zatiaľ zo štyroch častí a piata sa píše. Žánrom by sa to dalo nazvať psychologické fantasy/sci-fi. Je to môj osobný favorit z pomedzi desiatok kníh čo som od daného autora čítal. Donútila ma ako 14-rocneho čítať tretiu časť, ktorá zrovna vyšla, po anglicky pretože ešte nebol preklad. Zároveň to je aj prvá kniha čo som čítal a tak vo mne asi utkveli emócie k danej knížke. Príbeh sa odohráva z 50-tich rôznych uhlov v niečom čo sa podobá stredoveku, s veľkým počtom postáv no hlavné sú tri. Shallan, Dalinar a Kaladin si všetci prežili niečo čo v nich zanechalo ťažké emócie a postupne sa problémy len horšia. Shallan si prežila v detstve traumu kedy bola nútená zavraždiť vlastného otca ktorý, ako by mohol niekto tušiť, nebol zrovna príkladným šľachticom. Dalinar je princ a vojnový generál ktorého myšlienky sa často strácajú pri vzpomienkach na svoju zosnulú ženu ktorá pri dobíjaní mesta bola upálená rukou vlastného manžela pri nešťastnej náhode. Kaladin je vyučený doktor, nešťastím zachytený do mlynčeka na mäso menom vojna. Je to kapitán jednotky, ktorý trpí ťažkým PTSD a neprávom je uvrhnutý do otroctva povzneseným generálom ktorého ochraňoval. Po Tom ako celý jeho regiment zomrie pod útokom jedného muža s mytickou zbraňou a brnením ktorého sa mu podarilo zneškodniť sa mu nedostáva uznanie ale vypálené označenie otroka na čelo.

  Príbeh sa odohráva na planéte Roshar s osobitým magickým systémom. Mágiu(nie Harry Potter mágiu) zapríčiňujú dva božstvá, Honor a Odium(česť a skaza/hnev). Je to planéta ktorá má jeden kontinent cez ktorý neustále prechádzka Búrka od východu po západ v nekonečnom cykle. Búrka ktorá pred sebou tlačí vytrhnuté stromy, kusy kameňov a zanecháva ľahký dážď. Kniha má vtiahla hneď prvou kapitolou v ktorej vidno Heraldov. Sú to dávne bytosti ktoré bývali ľuďmi, no sú už unavení z večného bojovania proti Demolácii ktoré prichádzali najskôr každých 200 rokov no teraz sú to každé dva. Rozhodli sa to vzdať a nechať za sebou jedného z nich. Tento osamotený Herald je mučený na inej planéte bytosťami na ktoré sa už zabudlo. Kým mu vôľa drží, ostanú pustonoši tam. Keď už to nezvládne, začne ďalšia dezolácia…

  O štyri tisíc rokov neskôr začína príbeh troch protagonistov(S,D,K). Herald Talenelat’elin už nezvláda mučenie, necháva veciam voľný priebeh. Ľudia si už nepamätajú na časy pred 4000 rokmi, dezolácie a pustonoši sú už len Legenda a povesť na zastrašovanie malých detí keď nechcú spať. Nastane dezolácia a na Roshar sa dostávajú pustonoši(voidbringers), sú to Odiumový bojovníci ktorý nosia skazu, smútok a hnev v svojich šľapajach.

  Tento autor je špeciálny tým, že má niekoľko knižných sérii a kníh ktoré sa odohrávajú na iných planétach ktoré sú navzájom prepojené, na každej planéte je iné božstvo/božstva. Každá planéta má iný magický systém a je pár postáv ktoré sa v rôznych knihách volajú inak ale je jasné že sú to postavy ktoré cestujú medzi planétami cez kognitívnu ríšu.
  Autor sa mi extrémne zapáčil prepracovanosťou magických systémov, zápletiek a opisom nádhernej scenérie a malých detailov ktoré v konečnom dôsledku pridávajú na teatrálnosti daného diela.
  Marek Holub, 3.D, SPŠITIG